Rumunia prosi Ukrainę o uznanie języka mołdawskiego za nieistniejący

Opublikowano: 21.06.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1697

Rumuński minister spraw zagranicznych Bogdan Aurescu podczas spotkania ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kulebą na Forum Dyplomatycznym w Antalyi ponownie zwrócił się do sąsiedniego kraju o oficjalne uznanie „braku języka mołdawskiego”. Poinformował o tym kanał „Sputnik Mołdawia” na „Telegramie”.

Aurescu powiedział, że po tym, jak Ukraina uznała równoważność między językiem rumuńskim „a tak zwanym językiem mołdawskim” w kwietniu 2021 roku, Kijów powinien oficjalnie uznać, że język mołdawski nie istnieje.

Wcześniej prezydent Mołdawii Maia Sandu wezwała parlament do zmiany nazwy języka państwowego na rumuński. Swoje stanowisko potwierdziła decyzjami krajowego trybunału konstytucyjnego przyjętymi w 2013 i 2017 roku.

Większość językoznawców uważa, że ​​tak naprawdę nie ma zbyt wielu różnic między tymi językami, aby można je było uznać za różne. Co więcej, już w 1989 roku zwolennikom zbliżenia z Rumunią udało się przestawić mołdawski z cyrylicy na alfabet łaciński (z wyjątkiem terytorium Naddniestrza). Teraz niewielka różnica pozostaje tylko ze względu na zapożyczone słowa, które weszły do ​​leksykonu z powodu różnic w historii politycznej krajów.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.