Język arabski już na drugim miejscu w tym państwie UE

Opublikowano: 20.11.2023 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2906

Język arabski jest używany w mowie przez więcej osób, niż wszystkie języki regionalne na terytorium Francji razem, a jest ich niemało. Zgodnie z Konstytucją obowiązującą od 1992 r. językiem Republiki jest francuski. Media jednak zauważają coraz „bardziej zmieniający się krajobraz językowy, charakteryzujący się niezwykłą różnorodnością”.

W „Le Figaro” Xavier North, były delegat generalny ds. języka francuskiego i języków Francji, wyjaśnia, że w kraju używanych są w użyciu 72 języki regionalne, ale najczęściej używanym językiem na tym terytorium po francuskim, jest język arabski (dialektalny).

Uważany jest także za „język francuski”, w przeciwieństwie do klasycznego języka arabskiego. Języki Francji składają się z języków regionalnych, ale także z siedmiu „języków nieterytorialnych”, którymi są dialektalny arabski, berberyjski, jidysz, romski, ormiański, judeo-hiszpański (idioma castellano – dialekt używany przez Sefardyjczyków), a także język migowy.

Język arabski praktykowany jest głównie w północnoafrykańskiej formie, na którą wpływ miała francuska obecność kolonialna w tym regionie. Jest uznawany za „język mniejszości”, którym „posługują się obywatele francuscy na terytorium Republiki przez wystarczająco długi czas, aby stanowić część narodowego dziedzictwa kulturowego” – wyjaśnia Ministerstwo Kultury.

Natomiast języki powstałe w wyniku niedawnej imigracji nie są brane pod uwagę jako „dziedzictwo kultury”. Dotyczy to polskiego, portugalskiego, czy włoskiego, chociaż emigranci z tych krajów osiedlali się m.in. w zwartych grupach we Francji od ponad 100 lat.

Język arabski zyskuje z roku na rok na popularności, chociaż liczba osób mówiących po arabsku we Francji pozostaje trudna do ustalenia. Język arabski jest bardzo płynny, ale we Francji jest on praktykowany głównie właśnie w północnoafrykańskich dialektach.

Autorstwo: BD
Na podstawie: „Valeurs”, „Le Figaro”
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 20.11.2023 12:21

    Zydzi jak i muzumanie sie nie asymiluja , czyli nie wazne ile pokolen temu przyjechali nie przejma jezyka,zwyczajow ani religii danego panstwa , wplyw na to ma fanatyzm religijny. Beda znali jezyk panstwa w ktorym przebywaja od pokolen ale beda dazyc do tego zeby ich jezyk,religia byly wazniejsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.