Rosja największym producentem ropy w 2012 r.

Opublikowano: 05.01.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 80

Rosyjski Rosneft stał się największym producentem ropy naftowej na świecie w zeszłym roku. Wyprzedził nawet Arabię Saudyjską, co mają potwierdzać dane Ministerstwa Energii podane do publicznej wiadomości w środę.

Rosja, której wpływy z ropy naftowej i gazu ziemnego stanowią około połowę dochodów budżetowych, dąży do utrzymania poziomu swojego wydobycia ropy na nie mniej niż 10 mln baryłek dziennie aż do 2020 roku.

Obecnie Kreml zwiększył swój udział w przemyśle naftowym za sprawą umowy nabycia anglo-rosyjskiego TNK-BP za około 55 mld euro. Po przejęciu, które ma być zakończone w pierwszej połowie tego roku, Rosneft stanie się największym na świecie producentem ropy naftowej z wydobyciem 4,6 milionów baryłek ropy dziennie.

Rozległe złoża wschodniej Syberii są postrzegane jako istotne w kompensowaniu malejącej produkcji w Syberii zachodniej. Co więcej, w ostatnim miesiącu Rosja zakończyła rozbudowę swojego azjatyckiego ropociągu sięgającego Oceanu Spokojnego, którym popłynąć ma ropa ze wschodniej Syberii.

Zasoby ropy naftowej na obszarach morskich Rosji szacuje się na ponad 100 mld ton. Stanowią tym samym kolejnego źródła krajowej produkcji ropy. Większość z nich zlokalizowana jest w Arktyce, gdzie tylko firmy państwowe, takie jak Rosneft, będą miały dostęp i zgodę na wydobycie.

Opracowanie: Victor Orwellsky
Na podstawie: stratrisks.com, www.dublinnews.com, www.bloomberg.com
Źródło: Kod Władzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o