Rishi Sunak ograniczy dzieciom dostęp do internetu

Opublikowano: 17.12.2023 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2223

Czy w imię szeroko pojętej ochrony nastolatków przed fake newsami, hejtem i przemocą, Rishi Sunak ograniczy osobom poniżej 16. roku życia możliwość korzystania z mediów społecznościowych? To ponoć jeden z pomysłów rządu na walkę z negatywnym i niekontrolowanym wpływem szkodliwych treści na bardzo młodych Wyspiarzy. Tak przynajmniej wynika z nieoficjalnych informacji.

Kilka miesięcy temu rząd Rishiego Sunaka wprowadził rozwiązania mające na celu ograniczenie dostępu do szkodliwych treści dla dzieci i młodych nastolatków. Stało się tak na podstawie ustawy „The Online Safety Act”. Ale dla niektórych ministrów przyjęte rozwiązania mają nie być wystarczające. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd chciałby już w styczniu rozpocząć konsultacje na temat wpływu mediów społecznościowych na młodych nastolatków. Jeśli konsultacje wykazałyby, że wpływ ten jest negatywny i znaczny, to, jak donosi Bloomberg, rząd mógłby zdecydować się na ograniczenie możliwości korzystania z mediów społecznościowych przez osoby do 16. roku życia.

Na razie jednak rzecznik rządu oficjalnie odrzuca taki scenariusz. A mianowicie wprowadzenie całkowitego zakazu używania mediów społecznościowych przez młodych nastolatków. „Z naszego punktu widzenia szukamy sposobów na wzmocnienie tutaj pozycji rodziców. A nie na rozprawienie się z czymkolwiek konkretnym. Stwierdziliśmy, że istnieje luka w badaniach. Dlatego też zastanowimy się, jakie dalsze badania należy przeprowadzić w tym zakresie. Ale ministrowie niczego jeszcze nie zatwierdzili” – powiedział rzecznik.

Słowa rzecznika potwierdził też niejako minister ds. nauki Andrew Griffith. Minister stwierdził, że doniesienia dotyczące ewentualnego ograniczania możliwości korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci to tylko „spekulacje”. Griffith zaznaczył jednak, że dalsze zmiany będą dotyczyć „pomocy rodzicom” w kontrolowaniu treści przeglądanych przez ich dzieci.

Minister ds. szkół Damian Hinds zaapelował równocześnie do koncernu Meta, by „przemyślał swoją decyzję” dotyczącą kompleksowego szyfrowania wszystkich wiadomości i połączeń na „Messengerze”. Funkcja szyfrowania end-to-end jest już dostępna, ale wiele kont nie zostało jeszcze pod tym kątem zaktualizowanych. Tego typu szyfrowanie zostało już wprowadzone w 2016 roku, ale wówczas było ono opcjonalne. Natomiast od teraz funkcja szyfrowania E2EE ma zostać ustawiona jako domyślna. Takiemu szyfrowaniu ma podlegać obojętnie jaka rozmowa prowadzona za pośrednictwem Messengera.

The National Crime Agency ostrzega, że szyfrowanie może utrudnić namierzanie i zwalczanie pedofilów grasujących po internecie. „Tu nie chodzi o ochronę prywatności ludzi. To tak naprawdę dotyczy możliwości przechwytywania [szkodliwych treści]. A następnie przeprowadzenia dochodzenia. I [wreszcie] postawienia przed sądem osób, które dopuszczają się przestępstw wobec dzieci” – wyjaśnia Hinds.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. emigrant001 17.12.2023 15:32

    a jak można ograniczyć Rishi Sunak?

  2. replikant3d 17.12.2023 17:35

    emigrant001, akurat pomysł z ogrniczeniem mediów społecznościwych, to dobry pomysł. Są wylęgarnią kretyńskich pomysłów i mód które niejednokrotnie są bardzo szkodliwe i ogłupiające. Swoją pierwotną rolę już dawno utraciły…

  3. emigrant001 18.12.2023 12:37

    wiem, że to dobry pomysł ale wolałbym, żeby hindus nie wchodził w butach do mojego łóżka:) z jakimś ograniczeniem:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.