Rebelianci wspierani przez USA użyli broni chemicznej w Syrii

Opublikowano: 11.01.2016 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 878

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (ang. Organization for the Prohibition of Chemical Weapons, w skrócie: OPWC) stwierdziła, że ślady gazu sarin, którego użyto w atakach przeciwko ludności cywilnej w Syrii, nie prowadzą do dawnego magazynu broni chemicznej należącego do syryjskiego rządu. Według raportu za atak chemiczny, podobnie jak 11 innych przypadków użycia broni chemicznej, odpowiada syryjska opozycja.

Dokument potwierdza zeznania Ahmeda al-Gaddafi al-Qahsi, kuzyna Muammara Gaddafiego, który twierdził, że broń chemiczna została skradziona z Libii, a następnie przemycona przez Turcję na teren Syrii.

Oświadczenie wydano po śledztwie przeprowadzonym przez OPWC na prośbę prezydenta Bashara Al-Assada. „Analiza próbek krwi wykazała, że osoby wystawiono na działanie sarinu i substancji pochodnych”– powiedział Ahmet Uzumcu, przewodniczący organizacji. Dodał, że zbadany gaz sarin miał inną charakterystykę niż ten, który wcześniej posiadał syryjski rząd.

W 2013 w ataku z bronią chemiczną w East Ghouta zginęło 1400 cywilów. Stany Zjednoczone, Unia Europejska oraz Liga Arabska natychmiast oskarżyły Bashar Al-Assada i syryjskie wojsko o wykorzystywanie gazu sarin do walki z islamskimi rebeliantami. Syryjski rząd zgodził się wtedy z administracją Rosji i USA, by przetransportować jego zapasy do Norwegii i tam je unieszkodliwić. Co ciekawe, przed atakiem w 2013 Syryjska Agencja Prasowa informowała, że armia syryjska skonfiskowała gaz chemiczny w okupowanym przez bojowników szpitalu w Latakia. Zacytowano wtedy dowódcę polowego, który twierdził, że prawdopodobnie bojownicy planowali przeprowadzenie chemicznych ataków na cywilach, by następnie przerzucić winę za nie na syryjski rząd.

Autorstwo: Chris Tomson
Tłumaczenie: Xebola
Źródło oryginalne: SOTT.net
Źródła polskie: Xebola.wordpress.com, WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Gylhyrst 11.01.2016 12:08

    Czas na oficjalne przeprosiny, gdyż atak gazowy miał być jedną ze zbrodni “reżimu Assada” po której przedstawiany był jako tyran który musi zostać obalony, jednocześnie do tej pory “opozycja” przedstawiana jest jako łagodne prozachodnie baranki walczące ze złym tyranem o wolność i demokrację.
    Najgorsze jest to, że duża część i naszych ludzi po pierwsze wierzy bezkrytycznie w serwowane przez media pierdoły, a po drugie – nie wyraża chęci nawet zainteresowania się tymi tematami.

  2. rumcajs 11.01.2016 13:00

    Na przeprosiny bandytów nie ma co liczyc, ba mozna nawet miec na uwadze niebezpieczeństwo utraty zycia przez uczestników tych badań, bo naruszaja ustalony przez sprawców “prawdziwy” obraz zbrodni. Nawet teraz zarówno politycy “zachodni”, jak tez “masmendia”, cały czas “obwieszczaja, że to “rezim assada” odpowiada za te zbrodnie… Tu prawda obiektywna nie jest ważna, wazna jest “prawda interesów” .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.