Stany Zjednoczone zniszczyły ostatni skład broni chemicznej

Opublikowano: 10.07.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1300

Stany Zjednoczone zniszczyły ostatni z ujawnionych zapasów broni chemicznej w instalacji wojskowej w Kentucky. Obiecały to zrobić najpóźniej do 30 września 2023 roku.

Prezydent Joe Biden powiedział, że ostatnia amunicja chemiczna w zapasach kraju została „bezpiecznie zniszczona”. Kamień milowy w rozbrojeniu przybliża kraj „o krok bliżej do świata wolnego od okropności broni chemicznej”, dodał prezydent.

Departament Obrony ogłosił, że ostatnia rakieta M55 wypełniona sarinem została zniszczona w ubiegły piątek w Blue Grass Army Depot — magazynie Połączonego Dowództwa Amunicji Armii Stanów Zjednoczonych w Richmond w stanie Kentucky. Sarin, znany również jako GB, jest śmiertelnie niebezpieczną toksyną. Około 51 000 takich rakiet było przechowywanych w magazynie od lat 1940.

Ostatecznie amunicja — ponad 100 000 pocisków i rakiet wypełnionych środkiem musztardowym i nerwowym — została zniszczona za pomocą „technologii neutralizacji i niszczenia środków wybuchowych”, ogłosił Pentagon. Magazyn broni chemicznej rozpoczął działalność w czerwcu 2019 roku. W sumie bezpiecznie zniszczono tam ponad 523 tony amerykańskich środków chemicznych.

„Broń chemiczna jest odpowiedzialna za niektóre z najbardziej przerażających epizodów ludzkich strat” – oświadczył lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell. „Chociaż użycie tych śmiercionośnych środków zawsze będzie plamą na historii, dziś nasz naród w końcu spełnił naszą obietnicę pozbycia się tego zła z naszego arsenału” – ucieszył się.

Broń chemiczna została po raz pierwszy użyta we współczesnych działaniach wojennych podczas I wojny światowej, w której szacuje się, że zabiła co najmniej 100 000 osób. Stany Zjednoczone rozpoczęły produkcję broni chemicznej podczas I wojny światowej i kontynuowały ją do późnych lat 1960. Pod koniec zimnej wojny amerykańskie zapasy osiągnęły ponad 30 000 ton. Kongres nakazał zniszczenie amerykańskich zapasów broni chemicznej w 1986 roku, a wysiłki mające na celu wyeliminowanie zapasów rozpoczęły się w 1990 roku na atolu Johnston.

„Podczas gdy te zapasy były niszczone, dodatkowe przepisy wymagały od Departamentu Obrony oceny i zademonstrowania alternatywnych technologii niszczenia broni chemicznej metodami innymi niż spalanie” – informuje Pentagon. „Pomyślne wdrożenie alternatywnych technologii doprowadziło do bezpiecznego zniszczenia pozostałej broni chemicznej przechowywanej w magazynie chemicznym armii amerykańskiej Pueblo w Kolorado oraz w magazynie armii Blue Grass w Kentucky”. Składy w Kolorado i Kentucky były ostatnimi, w których zgromadzono i zniszczono krajową broń chemiczną. Pozostałe lokalizacje obejmowały obiekty w Alabamie, Arkansas, Oregonie i Utah.

Michael Abaie, dyrektor wykonawczy programu alternatywnego dla zmontowanej broni chemicznej Pentagonu, powiedział, że obiekty, w których przechowywano broń chemiczną, wejdą w fazę zamknięcia w ciągu najbliższych trzech do czterech lat. „Obejmuje to utylizację odpadów wtórnych, dekontaminację i likwidację obiektów i sprzętu, utylizację mienia, rozbiórkę niektórych obiektów oraz zamknięcie kontraktów i pozwoleń środowiskowych” – powiedział Abaie w oświadczeniu. „Podczas zamknięcia, bezpieczeństwo pracowników, społeczeństwa i środowiska pozostanie najwyższym priorytetem programu”.

Autorstwo: Mimi Nguyen Ly via
Źródła zagraniczne: TheEpochTimes.com, NaturalNews.com
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Kazma 10.07.2023 18:02

    Broń chemiczna to pikuś, teraz potwory w ludzkiej postaci rządzące światem mają w użyciu i testują na ludzkości broń biologiczną, chociaż ta pierwsza cały czas jest sprzedawana na masową skalę w sieciówkach spożywczych chyba na całym świecie jako “żywność”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.