Przeciw prekaryzacji pracy i umowom śmieciowym

Opublikowano: 12.09.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 772

10 września pod barem “Krytyki Politycznej” na Nowym Świecie w Warszawie odbyła się pikieta informacyjna Związku Syndykalistów Polski. Akcja była częścią kampanii ZSP przeciw prekaryzacji pracy i umowom śmieciowym. Inspiracją były niedawno ujawnione informacje o warunkach pracy barmanów w Nowym Wspaniałym Świecie: umowy zlecenia i mikropensje.

Aktywiści ZSP rozdali ulotki o problemach prekaryzacji pracy oraz o warunkach pracy w gastronomii i potrzebie organizowania się wśród pracowników. Treść ulotki dostępna jest tu: Flexi nie jest Sexy – Stop prekaryzacji pracy! Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem przechodniów. Większość z nich reagowała pozytywnie.

Przedstawiciele “Krytyki” nie reagowali na obecność ZSP, nawet gdy aktywiści weszli do środka. Linią obrony szefów baru jest to, że warunki pracy w gastronomii są po prostu z zasady kiepskie, tak więc i oni nie mają obowiązku zapewniać lepszych.

Barmani w NWŚ są zatrudnieni na umowy zlecenie, choć faktycznie są stroną stosunku pracy. Cechą umowy zlecenia jest to, iż zleceniobiorca sam organizuje sobie sposób pracy i określa czas pracy. Osoba z umową zleceniem nawet nie zawsze musi wykonywać pracę osobiście. Praktyka zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną z samej swojej zasady jest niedopuszczalna.

ZSP przygotowało wzory pozwów o ustalenie stosunku pracy, który może przydać się pracownikom poszkodowanym przez umowy śmieciowe.

Opracowanie: Jakub Żaczek
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. Brelock 12.09.2011 15:00

    (Komentarz usunięty – naruszenie regulaminu punkt 4 – uprawianie działalności marketingowej)

  2. ManiekII 12.09.2011 19:33

    Jeżeli masz wybór między umową śmieciową a umową na stałe zatrudnienie to co wybierzesz.
    Jeżeli państwo wszystko robi żeby zniszczyć wolną konkurencję to co zrobisz.
    Jeżeli zniosą umowę śmieciową to gdzie pojedziesz za pracą.

  3. Szeryf 12.09.2011 20:19

    a Krytyka Polityczna sama zatrudnia o umowy śmieciowe. To jest śmieszne. Bez tych umów bezrobocie wzrośnie

  4. Janusz Korczynski 12.09.2011 22:28

    “To jest śmieszne. Bez tych umów bezrobocie wzrośnie”

    Nie wzrośnie

  5. Szeryf 12.09.2011 22:42

    @Janusz Korczynski:
    proponuję zobaczyć przykład Hiszpanii jako efekt nadmiernej ochrony miejsc pracy, a potem skontrastować to z przykładem państw nordyckich, które mają bardzo liberalne prawo pracy.

  6. 8pasanger 13.09.2011 07:00

    Właśnie umowy śmieciowe zwiększają bezrobocie: w tym samym miejscu może pracować albo 8osób na umowę-zlecenie albo 9 na umowę o pracę dlaczego?Ano tych z umową o pracę trzeba puszczać na urlop chociażby i płacić ekstra za nadgodziny(których ilość w miesiącu jest ograniczona)a dychotomia albo będziesz mieć pracę śmieciową albo żadnej to bzdura.Podobnie z płacą minimalną jakoś broni jej Leszek B. mówiąc ,że szkodzi ona najsłabiej wykwalifikowanym pracownikom.To tak jakby mówić ,że zniesienie niewolnictwa dla niewolników nie przyniosło im tylko korzyści(właściciel musiał niewolnika nakarmić i zadbać o niego-człowiek wolny sam musi dbać o siebie)ale czy to znaczy ,że niewolnictwo było ok?A w wyścigu niskich płac Bangladesz nie prześcigniemy.Niech sobie Krytyka Polityczna zatrudni na czarno Wietnamczyków na barze -oni się nie będą domagać żadnych umów-tylko czy o to chodzi?

  7. 8pasanger 13.09.2011 07:02

    Brawo dla ZSP raczej syndykalistą nie zostanę ale w tej sprawie 100%poparcia!!!

  8. Janusz Korczynski 13.09.2011 20:02

    Szeryf,
    Państwa skandynawskie mają najdłużą antyliberalną tradycję i są to kraje, które zaliczają się do państw najbardziej dbających o pracowników. Kraje, które bardzo długo prowadziły prospołeczną politykę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.