Pomnik zarazy

Opublikowano: 09.06.2020 | Kategorie: Historia, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 865

Głód, wojny i zarazy to nieszczęścia, które wielokrotnie nawiedzały nasz region. Tragedie te, powodujące śmierć niewinnych ludzi, wzbudzały grozę i lęk, a także wzmogły poczucie bezradności i gorliwą religijność, której śladem są zachowane do dziś różne kaplice wotywne i pomniki upamiętniające nieszczęścia i śmierć spowodowane zarazą. Przyczyny pojawiania się zarazy na przestrzeni wieków były różne. Należały do nich głód, wojny oraz przemieszczanie się różnych wojsk.

Znaną przyczyną były wojny prowadzone przez monarchię Habsburgów z Turkami. Powracające z tych walk wojska przyniosły na nasz region zarazę. Lądek-Zdrój, podobnie jak cała Ziemia Kłodzka, kilkakrotnie przeżywał klęski spowodowane pojawieniem się zarazy, którą była cholera lub ospa. Rozmaite zarazy nawiedzały Lądek wielokrotnie w latach: 1465, 1564, 1582, 1599, 1633, 1680, 1713 i 1747. Nawet w dziewiętnastym wieku kilka razy pojawiła się w naszej okolicy cholera i ospa — było to w latach: 1832, 1849, 1855, 1873. Tragiczne skutki zarazy w naszym mieście długo przetrwały w pamięci mieszkańców miasta.

Historycznym dowodem nawiedzania naszego miasta przez zarazę jest pewien kamienny pomnik wotywny, stojący przy wjeździe do miasta, przy drodze z Lądka-Zdroju do Kłodzka (w 1997 roku nieznani sprawcy ukradli trzon kolumny, zachował się tylko cokół, a z czasem zamontowano na nim jakiś żelazny cmentarny krzyż). Była to dużych rozmiarów kolumna wykonana z piaskowca na prostokątnym cokole. Na jego ścianach znajdują się wyryte inskrypcje oraz data 1746, mówiąca o czasie powstania pomnika. Górną część kolumny wieńczyła czworoboczna kamienna kostka z wyrzeźbionymi na niej płaskorzeźbami. Przedstawiały one: Ukrzyżowanie, Matkę Boską z Dzieciątkiem, św. Józefa oraz św. Rocha. Płaskorzeźby te były niezbyt czytelne z powodu erozji kamienia. Na uwagę zasługiwało tu przedstawienie św. Rocha. Stał on bowiem, trzymając w ręku dużych rozmiarów łopatę służącą do grzebania zmarłych. Św. Roch jest patronem chroniącym od śmierci i zarazy. Mieszkańcy Lądka zawsze pamiętali o tym pomniku wotywnym, symbolizującym śmierć niewinnych ofiar szalejącej przez lata zarazy. Świadczą o tym umieszczone na cokole dwie daty jego renowacji — z 1844 i 1888 roku.

Autorstwo tekstu i zdjęcie: Marek Sikorski
Na podstawie książki pt. „Lądek-Zdrój. Zabytki i historia” (Stradunia 2011, s. 97-99)
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.