Pamięć o ukraińskich zbrodniach wciąż żywa

Opublikowano: 13.11.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3539

„Pamięci obywateli Polskich II RP ofiar zbrodni popełnionych w latach 1939-1947 przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA i ukraińskie formacje zbrojne w służbie niemieckiej”. Taki napis znalazł się na pomniku, który został oficjalnie odsłonięty podczas uroczystości mających miejsce na cmentarzu rzymsko-katolickim przy ulicy Limanowskiego w Radomiu w minioną niedzielę.

Pomnik poświęcony ukraińskiemu ludobójstwu na naszych rodakach stanął w tej samej alejce, gdzie lata temu pojawił się monument upamiętniający ofiary Katynia, Pomnik Pamięci Radomian Pomordowanych w Hitlerowskich Obozach Koncentracyjnych oraz Pomnik Pamięci Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Sybiraków. Inwestycja nie mogłaby powstać, gdyby nie komitet społeczny zawiązany na początku tego roku oraz inicjatywa jego członków, która miała na celu zebranie przeszło 30 tysięcy złotych na budowę obelisku.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele wielu środowisk patriotycznych w tym: Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich wraz z przewodniczącym Witoldem Listowskim, Watahy Głosu Obywatelskiego, Bezpieczna Polska wraz z jej liderem dr. Leszkiem Sykulskim, lokalne struktury Konfederacji, ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, Telewizja wRealu24 oraz wiele innych osób i delegacji, w tym przedstawiciele środowiska „Myśli Polskiej”.

Nie zabrakło również przemówień, w których odniesiono się nie tylko do historii, ale również do obecnej sytuacji, gdy u naszych sąsiadów wciąż wychwala się postacie odpowiedzialne za zbrodnie na naszych rodakach. Bez wątpienia najbardziej dobitnie i charyzmatycznie podkreślił te kwestie dr Leszek Sykulski, który zwrócił jednocześnie uwagę, na całkowitą ignorancję władz Radomia oraz instytucji samorządowych w związku z powstaniem monumentu. Niestety, podczas wydarzenia nie pojawił się żaden z przedstawicieli Prezydenta Miasta Radomia, rady miejskiej, starostwa, urzędu marszałkowskiego, czy urzędu wojewódzkiego. Warto podkreślić, że członków wydarzenia nie zaszczycił swoją obecnością również żaden z reprezentantów jeszcze obecnej władzy, co tylko utrwala w przekonaniu, że z Narodem Polskim i jego obywatelami łączy tych osobników wyłącznie język, którym posługują się na co dzień – przynajmniej w oficjalnych przemówieniach.

Projektantem oraz zleceniodawcą pomnika był radomski działacz społeczny Michał Pawiński, a za wykonanie odpowiadał Zakład Kamieniarski KAMAR. Całość wydarzenia zorganizowały lokalne struktury Watahy Głosu Obywatelskiego, a w samych uroczystościach udział brało ok. 200 osób.

Autorstwo: Patryk Chruślak
Źródło: MyslPolska.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. kufel10 13.11.2023 16:25

  Był dokument na YT, być może autorstwa Wojciecha S. Otóż wg zeznań świadków wypatroszyli “oni” kobietę w ostatnim miesiacu ciąży, odcieli jej piersi i to dziecko piło mleko z krwią z tych odciętych piersi. To był mały POLAK. Zapadło mi to w pamięć na całe życie.

 2. Dobroca 13.11.2023 18:02

  Mimo, że piszę to do ludzi równie myślących, pozwolę sobie stanowczo zakwestionować oklepaną liczbę 362 sposobów Ukraińców na mordowanie Polaków. Bo było ich 363. Zaś patrząc na post @kufel10, wychodzi mi nawet 364. Więc trzysta sześćdziesiąty trzeci/czwarty (może to ciągiem powinno się pisać, mniejsza o to), to rzut noworodkiem o ścianę. Taka, prawie że olimpijska dyscyplina.
  Więc wrócę się do swego pierwszego postu na tej zacnej stronie. Cześć i chwała rodakom-Polakom-ofiarom ukraińskiego banderyzmu na Wołyniu!
  I ten żal. Szkoda, że poumieraliście, niekiedy tak młodo. Tworzylibyśmy dziś Polskę, nie Ukropolin. A naszym teatrem byłby Teatr im. Słowackiego w Krakowie, bynajmniej nie Teatr dla goim („goim” małą literą, to akurat pamiętam, nawet gdy wchodzi w skład nazwy własnej). Olej silnikowy w Biedronce dziś jednodniowa promocja 8 zł za dwie butelki. Z imienną kartą (niem. Kennkarte) niewolnika oczywiście. Mimo to dziewięćdziesiąt procent Polaków to bardziej interesuje niż jakieś setki tysięcy bestialsko pomordowanych rodaków. Z podkreśleniem „jakieś”.

  @kufel10
  Bywaj zdrów!

  Smutno mi, Boże! – Dla mnie na zachodzie
  Rozlałeś tęczę blasków promienistą;
  Przede mną gasisz w lazurowej wodzie
  Gwiazdę ognistą…
  Choć mi tak niebo ty złocisz i morze,
  Smutno mi Boże!
  (tenże Słowacki)

  Na marginesie: a jak tam losy najbardziej niechcianego pomnika w Ukropolin? Czyli w pipidówie Domostawie (pow. niżański). Plac Zamkowy w Warsza-vivie okazał się za ciasny, to już wiemy, ale co dalej? Polaka-wójta gminy Jarocin seryjny samo.bójca jeszcze w piątkowy wieczór za propolskie decyzje nie odwiedził? To nie jest źle, malkontenci. Jedyny wójt z jajami na 2477 gmin w Polsce.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.