Pomnik zniknął z Parku Hutników w Chorzowie

Opublikowano: 08.12.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2339

Pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej znikł z chorzowskiego Parku Hutników. Pomnik został odsłonięty już w listopadzie 1946 roku. Upamiętniał on żołnierzy radzieckich z 4. korpusu pancernego i 59 Armii poległych o wyzwolenie od hitleryzmu Chorzowa. Autorem pomnika był chorzowski artysta Henryk Goraj.

Pierwotnie widniał tam napis „Wieczna pamięć żołnierzom i oficerom Czerwonej Armii poległym w walce o niepodległość słowiańskich narodów”. W 1973 roku został przebudowany na podstawie projektu wybitnego artysty-rzeźbiarza Gerarda Grzywaczyka, a treść napisu zmieniono na „Pamięci żołnierzom Armii Czerwonej poległym w walce o wolność z hitlerowskim najeźdźcą”.

Gdy 2022 roku rozpoczął się konflikt na Ukrainie, ktoś zakrył pomnik czarną folią i nakleił etykietę pocztową zaadresowaną do prezydenta Rosji Władimira Putina. Środowiska „antykomunistycznych kombatantów” naciskały na władze Chorzowa, by pomnik zlikwidowały. Obelisk wyglądał coraz gorzej. Ponad 20 lat temu Antoni Jodkiewicz (b. żołnierza KOP-u, Związku Walki Zbrojnej, a później Armii Czerwonej) powiedział mi, że jest tam pochowanych 13 żołnierzy z 59 Armii 1 Frontu Ukraińskiego. Ale tych informacji nie udało mi się potwierdzić. Nie znalazłem wtedy żadnych informacji na ten temat.

Przygotowanie likwidacyjne pomnika w 2023 roku ujawniły, że jest to jednak miejsce pochówku 11 żołnierzy radzieckich, poległych w styczniu 1945 roku. Tak przynajmniej wynika z zapisów w „Katalogu miejsc pochówku sowieckich żołnierzy, jeńców i cywilnych ofiar poległych w czasie II wojny światowej i pogrzebanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Badania geofizyczne georadarem GPR, wykonane na zlecenie Urzędu Miasta Chorzów nie wykazały ludzkich szczątków. Nie wiem jaki teren badano, bo moim zdaniem szczątki żołnierzy niekoniecznie muszą się one znajdować dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś stał pomnik. Wiemy tyle, że dokumentacja IPN nie pokrywa się z wynikami badań.

Sam pomnik został przeniesiony na cmentarz w Chorzowie Starym, gdzie znajdują się groby radzieckich żołnierzy. Uważam to za dobre rozwiązanie. W III RP cmentarze są jedynymi miejscami, gdzie pomniki żołnierzy poległych w okresie drugiej wojny są w miarę bezpieczne.

Autorstwo: Łukasz Jastrzębski
Źródło: MyslPolska.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. LichoNiespi 08.12.2023 13:56

  No tak niszczom pomniki wyzwilicieli spod okupacji hitlerowskiej Polski zolnierzy armi radzieckiej azeby na tych i innych miejscach stawiac pomniki UPA…czyzby juz tak nisko upadlt ten popaprany polskojezyczny nierzad/nierzond i ci popraprani
  polaczki.Gdzie sa/som Polacy.

 2. replikant3d 08.12.2023 18:52

  LichoNiespi, Prawdziwych Polaków już prawie nie ma. Zostali sukcesywnie ,,wybici,, w obu wojnach światowych. To co pozostało to mało rozumne ,naiwne i zmanipulowane ludziki którym można wcisnąć WSZYSTKO. Dlatego mamy jak mamy…

 3. Denisrozrabiaka 08.12.2023 20:09

  Autorami pomnika było dwóch Polaków- nie do pomyślenia! Wyburzyć pomnik – wybudować pomnik – Polska bogata kraja hehe

 4. Denisrozrabiaka 08.12.2023 20:41

  @replikant3d – “Prawdziwych Polaków już prawie nie ma” a jakby ci zaproponowali w 89 oddać zakład w ręce Niemców/Amerykanów za 460 milionów(dla każdego posła po bańce) wart 30 mld i przyjął byś ofertę- to by cię żydem nazwano. I tak się teraz dzieje, Polaków co się nakradli nazywa się Żydami

 5. Denisrozrabiaka 08.12.2023 21:18

  “..z placu hutników ” – hutników nie ma to po co i taki pomnik? Może by tak zmienić nazwę np na “plac (sponsorów adolfa) – Amerykanów i Anglików” – to by było w miarę aktualne

 6. Doctor Who 08.12.2023 22:25

  Denisrozrabiaka takie propozycje dostali ci bystrzejsi.
  Nie na tyle jednak bystrzy, żeby zrozumieć że ich też rozjadą, tylko później.
  Reszta dostała zapewnienie, że zrobią im i społeczeństwu dobrze, tylko trzeba trochę pocierpieć.
  Wałek doskonały jak widać z perspektywy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.