Polski kościół: ubogi czy wręcz przeciwnie?

Opublikowano: 17.03.2015 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 753

Katolicka Agencja Informacyjna twierdzi, że instytucje kościelne są wspierane przez państwo w niewielkim stopniu, a dotacje na rzecz świątyń są najniższe w Europie.

Jak donosi portal onet.pl, według KAI kościół katolicki otrzymuje od polskiego rządu 492 miliony złotych rocznie (w szacunkach tych nie uwzględniono wynagrodzeń dla katechetów). Szef KAI Marcin Przeciszewski zaryzykował wręcz stwierdzenie, iż polski kościół utrzymuje się głównie dzięki hojności wiernych: ‒ Kościół katolicki w Polsce jest bardzo bliski ideałowi „Kościoła ubogiego” w sensie ewangelicznym, o jaki apeluje papież Franciszek. W ok. 80 proc. utrzymuje się z ofiar wiernych, a tylko w ok. 20 procentach z dotacji państwowych.

Te wzniosłe deklaracje stoją jednak w jawnej sprzeczności z kościelną praktyką. W ubiegłm roku na Jasnej Górze kardynał Kazimierz Nycz wyliczył „zapotrzebowanie” finansowe kościoła na około 8 mld zł rocznie. Zakres oddziaływania kościoła obejmuje bowiem „działalność duszpasterską, edukacyjną, charytatywną, kulturalną, utrzymanie budynków itd.”. Biskupi wyraźnie sugerują, że dotacje od rządu wydają im się nieadekwatnie i rażąco niskie.

Ile dokładnie wynoszą roczne wpływy kościoła katolickiego w Polsce, do końca nie wie nikt. Według tygodnika „Fakty i Mity” jest to 8 miliardów, według senatora SLD Ryszarda Jarzembowskiego ‒ 5. Autor książki „Kasa Pana Boga” Seweryn Mosz stawia zaś przerażającą tezę, iż włączając wszelkie przywileje duszpasterze, państwo traci na rzez duchownych aż 14 mld zł.

Pieniądze zasilające kościół spływają nie tylko z budżetu państwa. Znaczące są także wpływy z „ofiar” od wiernych (de facto opłat pobieranych przy okazji udzielania sakramentów, święceń przedmiotów czy wydawania kościelnej dokumentacji), a także z administrowania cmentarzami wyznaniowymi. Wydatki na pensje dla katechetów pokrywa w całości polskie państwo. Ich sumę szacuje się na około 1,2 mld zł. Dotacja dla charytatywnej działalności Caritas Polska to 5 mln zł rocznie. 118 mln zł to ubezpieczenia dla kapłanów, 110 mln pochłonęła Świątynia Opatrzności Bożej. Bilans pracy Komisji Majątkowej 3063 odzyskane dla kościoła nieruchomości warte 24 mld zł oraz 107,5 mln zł z odszkodowań. Oto „kościół ubogi” w polskim wydaniu.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. wiara milosc nadzieja 17.03.2015 10:21

    nawet grosza bym nie dał na tą organizację, która nie miała i nie ma nic wspólnego z Chrystusem i Kościołem Chrystusowym a nim nie jest jakaś organizacja, instytucja ale ludzie, narodzeni na nowo ludzie z całego świata. Kto myśli że Kościół Chrystusowy to jakaś organizacja, instytucja itp ten niech przeczyta a zdziwi się : http://zbawieni.com/showthread.php?tid=442 – pod te biblijne kryteria nie wpisuje się ani Kościół Rzymski, ani organizacja Świadków Jehowy, ani inne mi znane organizacje.

    rzymski katolicyzm nie był nigdy chrześcijaństwem i w przeciwieństwie do niego nie ma 2000 lat ale około 1600. Powstał na bazie spoganizowanej frakcji chrześcijaństwa w 4 wieku (edykt mediolański – 313 rok, edykt tesaloński – 380 r, dekrety teodozjańskie 391-392 – ta odstępcza od biblijnej frakcja została uznana za jedyną i państwową religią cesarstwa rzymskiego). Greckie słowo katholikós – “powszechny” a ten “powszechny” – katolicki – dokładnie rzymskokatolicki powstał właśnie po edykcie tesalońskim, dekretach teodozjańskich – później z upływem lat, stuleci było to umacniane. Celem było i jest niszczenie prawdziwego Kościoła którym nie jest jakaś organizacja ale uczniowie- naśladowcy PANA i BOGA JEZUSA którzy podlegli są Chrystrusowi nie ludziom i ludzkim organizacjom. Słuchają Chrystusa a nie organizacji jak KRK czy Świadkowie Jehowy, Adwentyści czy wielkie denominacje protestanckie itd . Rzymski system popełnił wiele zła i wiele przelał krwi – również chrześcijan jak m.in Waldensi, Husyci, Hugenoci, Anabaptyści (Ci byli zabijani również przez niektórych tzw protestantów). Ten system miał i ma za zadanie być atrapą chrześcijaństwa i osmieszac je, oczerniac a wiec zwalczac. Również w dużej moerze błędne są organizacje jak organizacja Świadków Jehowy czy wielkie denominacje protestanckie, adwentystyczne itd – one są opozycją kontrolowaną. Naśladowcy Jezusa Chrystusa nie muszą być w żadnej organizacji i nie muszą spotykać się w ramach organizacji korporacyjny zwanych kościołami które zniewalają i zwodzą. Spotkania chrześcijan są dobre i budujące i można spotykać się na wiele sposobów nie będąc w organizacyjnej niewoli. Zbory domowe czyli spotykanie się w domach – tak wyglądało chrześcijaństwo przez pierwsze trzy wieki. Biblia nie była pozmieniana i żadne sobór nicejski niczego nie zmienił – http://mieczducha888.blogspot.com/2015/01/logos-dowody-dla-najwiekszych.html

    , “Lepszy jest ubogi, który postępuje nienagannie, niż bogaty, który chodzi krętymi drogami.” – księga przysłów Salomona 28:6, biblia warszawska

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.