Polska importuje coraz więcej śmieci!

Opublikowano: 19.06.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 15

Choć wydaje się to być nieprawdopodobne, to do naszego kraju z roku na rok importuje się coraz więcej śmieci z innych państw Europy i świata. O ile jeszcze w 2015 roku do Polski sprowadzono “tylko” 154 tys. ton odpadów, to już w 2018 roku ilość importowanych śmieci wzrosła do poziomu 434,4 tys. ton! To oznacza skok o 281 proc.! Zdecydowanie najwięcej śmieci zwożą do nas Niemcy. W ubiegłym roku było to ponad 250 tys. ton. odpadów. Uwzględniając powyższe nie powinno nas dziwić, że w ciągu ostatnich 2 lat w Polsce doszło do kilkudziesięciu pożarów składowisk śmieci…

Pisałem o tym jakiś czas temu, ale w kontekście najnowszych danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) dotyczących importu śmieci do Polski nie zaszkodzi powtórzyć: większość bogatych państw, które mają problem z nadprodukcją śmieci (szczególnie tych plastikowych), stosuje kompletnie nieekologiczne rozwiązanie polegające na wykorzystaniu posiadanego kapitału i przerzuceniu ciężaru odpowiedzialności za wyprodukowane śmieci na inne, zdecydowanie biedniejsze kraje. Polega to na tym, że państwa, gdzie deficyt pieniądza jest większy, decydują się zdegradować własne środowisko i przyjmują do siebie zużyte materiały i tworzywa sztuczne wyprodukowane przez bogatsze społeczeństwa.

Dane GIOŚ nie pozostawiają wątpliwości – do Polski z roku na rok sprowadza się coraz więcej śmieci z zagranicy. Jeszcze w 2015 roku do naszego kraju wwieziono 154 tys. ton odpadów. Rok później było to już 256 tys. ton. W 2017 roku rosnące tempo importu odpadów nie zwolniło i trafiło do nas 378 tys. ton śmieci. Absolutny rekord odnotowano jednak w 2018 roku, kiedy do Polski sprowadzono z zagranicy aż 434 tys. ton śmieci. Zdecydowana większość odpadów i zużytych materiałów pochodziła z Niemiec.

W kontekście powyższego pojawia się pytanie – dlaczego do Polski importuje się aż tyle śmieci? Odpowiedź jest prosta – bo tak niestety wygląda współczesna “polityka ekologiczna” bogatych państw zachodnioeuropejskich w zakresie odpadów. Takie kraje jak Niemcy czy Wielka Brytania wykorzystują fakt, iż firmy z Polski – za pieniądze – chcą składować u siebie śmieci, z którymi w miejscu ich wyprodukowania (czyli na Zachodzie) nie ma co zrobić. Póki takie możliwości będą istniały, póty import śmieci do Polski na masową skalę będzie nadal kontynuowany.

Uwzględniając powyższe nie ulega wątpliwości, że nasz kraj – jeśli jest to możliwe – powinien zamknąć granice dla sprowadzanych z zewnątrz odpadów, a tym samym uciąć fikcyjną politykę ekologiczną państw zachodnioeuropejskich, która sprowadza się do przerzucania śmieci poza granice “starej UE”. Wszak jeśli bogaci urządzają śmietnik u biednych, gdyż sami nie chcą się struć i wolą, aby środowisko ulegało degradacji w innym państwie, to takie zachowanie nie ma nic wspólnego z ekologią.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl, Money.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
radical3dom
Użytkownik
radical3dom

Odpowiednio segredując śmieci a tworzywa sztuczne i gumy przerabiając na ropę możnaby na tym pewnie jeszcze zarobić.