Polaków nie stać na wizyty u lekarza

Opublikowano: 08.10.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 856

Barometer przygotowanego przez Europe Assistance oraz francuski instytut Cercle Sante Societe, 36 procent Polaków odkłada lub odwołuje wizytę u lekarza z powodów finansowych (w 2009 r. było to 13 proc.). Stanowi to najwyższy odsetek wśród zbadanych krajów europejskich. Dla porównania – z wizyty u lekarza z powodu braku pieniędzy musiało zrezygnować tylko 6 proc. Czechów i Brytyjczyków oraz 5 proc. Szwedów i Hiszpanów.

W Polsce najwięcej osób odwołuje leczenie u okulisty lub dentysty (18 proc.), niewiele mniej rezygnuje z zakupu leków. Jedynie 17 proc. Polaków pozytywnie ocenia służbę zdrowia i jest to najmniej ze wszystkich zbadanych krajów. Największa proporcja zadowolonych jest wśród Austriaków (86 proc.) i Brytyjczyków (72 proc.). Jednocześnie aż trzy czwarte Polaków uważa, że dostęp do publicznej służby zdrowia nie jest równy dla wszystkich. Choć mieszkańcy Polski nie są zadowoleni ze służby zdrowia, to jednak nie chcą na nią więcej płacić. Tylko 37 proc. badanych popiera podniesienie podatków lub innych świadczeń na rzecz równego dostępu do opieki zdrowotnej. Dla porównania zwiększenie takich wydatków popiera aż trzy czwarte Szwedów i ponad połowa Brytyjczyków. Psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński stwierdził, że “to wynik negatywnej oceny centralnego systemu NFZ. Polacy nie chcą się zgodzić na podniesienie składek, ponieważ nie wierzą, że dodatkowe pieniądze posłużą rozwiązaniu problemów.”

Jak donosi “Rzeczpospolita”, Polacy znaleźli się w czołówce pod względem otwartości na stosowanie w opiece medycznej nowych technologii, np. konsultacji lekarskich online.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Sebek 08.10.2011 10:50

    Co za bełkot.. Podniesienie podatków, żeby był równiejszy dostęp.. Jak można mieć tak zryty mózg, żeby nie wiedzieć, że podatki ZAWSZE najbardziej uderzają w najbiedniejszych?

    Bogaty zapłaci składkę, ale i tak go będzie stać na prywatnego lekarze, a biedny musi się użerać z publiczną niesłużbą zdrowia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.