Polacy negatywnie o euro

Opublikowano: 25.12.2017 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 407

Za wprowadzeniem w Polsce waluty euro lobbują obecnie nie tylko środowiska lewicowo-liberalne, ponieważ niejednoznaczne stanowisko w tej sprawie zajmował jeszcze przed objęciem urzędu premier Mateusz Morawiecki. Tymczasem Polacy podchodzą krytycznie do kwestii rezygnacji z polskiej złotówki, stąd według ostatniego sondażu większość Polaków obawia się skutków przyjęcia euro dla gospodarki, gospodarstw domowych oraz tożsamości narodowej.

Najnowsze badanie opinii publicznej na temat ewentualnego wprowadzenia waluty euro przeprowadził instytut Kantar Public. Wynika z niego, że blisko 47 proc. Polaków obawia się negatywnego wpływu rezygnacji ze złotówki dla ich poczucia tożsamości narodowej, natomiast podobnych obaw nie podziela 20 proc. respondentów, zaś 11 proc. ankietowanych uważa wręcz, iż odrzucenie krajowej waluty będzie pod tym względem pozytywne. Brak opinii wyraziło za to 23 proc. badanych.

Polacy najbardziej obawiają się jednak niekorzystnego wpływu zmiany waluty na kondycję gospodarstw domowych. Blisko 57 proc. ankietowanych twierdzi, iż przyjęcie euro będzie dla nich niekorzystne, jedynie 12 proc. oczekuje pozytywnych rezultatów wprowadzenia unijnego pieniądza, 10 proc. nie dostrzega ewentualnego wpływu na tę kwestię, natomiast 21 proc. nie posiada własnego zdania na ten temat.

Negatywną opinię na temat euro mają Polacy także w kontekście wpływu nowego pieniądza na krajową gospodarkę. Dokładnie 49 proc. respondentów twierdzi bowiem, że waluta ta będzie miała niekorzystne oddziaływanie na polską ekonomikę, 17 proc. oczekuje pozytywnych skutków euro, za to 8 proc. nie spodziewa się żadnej różnicy.

Szczegółowe wyniki badania Kantar Public wskazują, że negatywny stosunek do wprowadzenia euro mają głównie wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, osoby deklarujące prawicowe poglądy, Polacy powyżej 50. roku życia oraz ludzie pozycjonujący siebie jako bardzo zainteresowane polityką.

Na podstawie: Bankier.pl
Zdjęcie: martaposemuckel
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Szwęda 25.12.2017 13:21

  Skoro Złoty jest jedną z najmocniejszych walut świata, to nasi wrogowie koniecznie chcieliby jej likwidacji i wpędzenia nas w walutę euro, która pewnie niedługo będzie (albo już jest) chińską walutą!!!

 2. kozik 26.12.2017 15:46

  Polska przypomina mi Grecję w sferze rozpasania sfery budżetowej, więc wg mnie przyjęcie euro przez Polskę skończy się podobnie, jak w Grecji, a tym samym leży w interesie… Niemiec.
  Najpierw dadzą nam tanie kredyty, a potem wydrenują gospodarkę z euro-Polacy dociśnięci odsetkami oddadzą kraj na tacy.
  Jeśli mamy PLN, to ten numer nie przejdzie, bo co można zrobić z PLN poza Polską???

 3. janpol 31.12.2017 00:56

  57% przeciw ojro 12 % za. Ile bym dał aby były to FAKTYCZNE proporcje w społeczeństwie polskim w sprawie poparcia dla idei społeczeństwa obywatelskiego, państwa prawnego i kontroli społecznej nad rządzącymi (tzn. 57 % za i 12 % przeciw 😉 oczywiście) bo na razie to jest tak coś ok. 10 % za, 20 % przeciw (tzw. “elyty”, beneficjenci prl-bis i pożyteczni idioci itp.) a 70 % ma w d…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.