Płaca minimalna idzie w górę

Opublikowano: 16.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Rząd Mateusza Morawieckiego ostatecznie przedstawił swoją propozycję w zakresie podwyżki płacy minimalnej. W przyszłym roku wzrośnie ona o 200 złotych brutto do poziomu 2,8 tysiąca złotych brutto. Według rządzących poprawi to sytuację prawie dwóch milionów pracowników, zaś podwyżka jest możliwa, bo następny rok ma przynieść gospodarcze odbicie.

Kwestia podwyżki minimalnego wynagrodzenia była dyskutowana przez ostatnich kilka tygodni. W sierpniu poinformowano, że ostateczną decyzję w jej sprawie podejmie właśnie Rada Ministrów. Kwota do jakiej miała wzrosnąć najniższa pensja była bowiem kwestionowana przez przedsiębiorców zasiadających w Radzie Dialogu Społecznego. Chcieli oni ją zamrozić, albo też podwyższyć tylko minimalnie.

Według rozporządzenia Rady Ministrów, minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wyniesie w przyszłym roku 2,8 tys. brutto, co oznacza jej podwyżkę o 200 zł brutto. Jeśli chodzi o najniższą możliwą stawkę godzinową została ona podwyższona do poziomu 18,3 zł brutto. Ogółem w skali roku wzrost płacy minimalnej będzie wynosił 7,7 proc. Wysokość minimalnej pensji w relacji do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce wyniesie 53,2 proc.

Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki społecznej twierdzi, że dzięki podwyżce do polskich rodzin trafią dodatkowe trzy miliardy złotych. W ten sposób większa płaca minimalna będzie oznaczała lepsze wynagrodzenie dla około 1,7 miliona pracowników.

Na podstawie: Money.pl, DoRzeczy.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
AstroCris
Użytkownik
AstroCris

Wyższa wypłata brutto to wyższe podatki więc teoretycznie więcej forsy będą mieli w kasie na dalsze kupowanie głosów. O ile nie wzrośnie bezrobocie… Ciekawe czy tak chętnie podwyższą kwotę wolną od podatku lub próg podatkowy…
https://twitter.com/niewygodneinfo/status/1305884492423462912?s=19

Collega
Użytkownik

Tu nie chodzi o poprawę sytuacji pracowników, bo oni i tak dostają swoje pod stołem.
Chodzi o to, by rząd urwał coś z tego do swojego budżetu.