Polska pensja minimalna jest wyższa niż w Hiszpanii

Opublikowano: 06.02.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1898

Niedawny wzrost pensji minimalnej sprawił, iż uwzględniając siłę nabywczą, polska płaca minimalna jest wyższa, niż w Hiszpanii oraz niemal dogoniła irlandzką.

Eurostat porównuje wysokość pensji minimalnych w Europie na podstawie standardu siły nabywczej, czyli Purchasing Power Standard. Jak pisze serwis 300gospodarka.pl, porównania w liczbach nominalnych nie mają oczywiście sensu. Eurostat stworzył zatem sztuczną walutę na potrzeby swojego badania. W takim ujęciu obowiązująca od stycznia 2024 r. polska płaca minimalna jest siódmą co do wielkości w Unii Europejskiej. Wyprzedzają nas m.in. Niemcy, Belgia, Holandia i Luksemburg. Wyprzedziliśmy natomiast Hiszpanię, prawie dogoniliśmy Irlandię.

Polska jest jednym z liderów Unii Europejskiej pod względem tegorocznych podwyżek płacy minimalnej, co wynika także z rankingu przygotowanego przez Eurofound. Tempo wzrostu najniższej krajowej w ciągu roku wyniosło w naszym kraju ponad 20 proc. Szybciej rosła ona tylko w Chorwacji.

Od 1 stycznia 2024 r. wynagrodzenie minimalne w Polsce wzrosło do 4242 zł brutto. Oznacza to, że w porównaniu do początku ubiegłego roku jest ono wyższe o 752 zł, czyli o 21,5 proc. Jak wynika z raportu przygotowanego przez europejską organizację Eurofound, nikt wśród krajów UE nie mógł liczyć na większą podwyżkę zarobków od pracowników z Polski.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. emigrant001 06.02.2024 14:03

  Polska jest już szóstą gospodarczą potęgą Europy.

 2. Katarzyna TG 06.02.2024 16:53

  Sama wysokość płacy minimalnej nie jest żadnym wskaźnikiem a ten nasz wzrost w połączeniu z wysokością obciążeń fiskalnych to już nas chyba pozycjonuje na niewłaściwym zboczu krzywej Laffera. Ale jak widać propagandę da się robić na wszystkim.

 3. Rozbi 06.02.2024 20:24

  @Katarzyna TG – to nie w tym problem. Problem w tym że jest to badanie porównawcze z innymi krajami Europy. I to że u nas jest lepiej w porównaniu do innych to wcale nie musi nie znaczyć że u nas cokolwiek się polepszyło. Ha! mogło się nawet pogorszyć. Ale badanie porównawcze Ci tego nie powie – bo równie dobrze siła nabywcza mogła się po prostu bardzo skurczyć w innych krajach europejskich, i wtedy mamy do czynienia z mentalnością “sąsiada” – inni mają gorzej, czyli ja mam lepiej, co zupełnie nie jest prawdą.

 4. niecowiedzacy 06.02.2024 23:48

  Spółka PO-PIS dobrze funkcjonuje, bo PO podtrzymuje ustalenia PIS iż jesteśmy potęgą gospodarczą zarabiamy dużo, a tak naprawdę to mają na myśli siebie samych. A może by tak porównali się z Turcją co zrobiła przez 34 lata a co my zlikwidowaliśmy i nie robimy tego. Łatwiej jest wyliczyć czego Turcy nie produkują. Prawie 100 % wyposażenia armii pochodzi z Tureckich wytwurni które są w 100% Tureckie. Sprzedali już innym państwom 600 Czołgów Harimau i dopinają kontrakt na 700 wozów bojowych klasy Rosomaka. Nawet miód gryczany jest tańszy i dużo lepszy od Polskiego. Tureckie tramwaje jeżdżą po Polsce a ich elektronika jest jak w helikopterach no i napędy mają silniejsze a klimatyzacja prawie bezgłośna. Może zewnątrz ustępują estetyką Polskim tramwajom które produkujemy od 100 lat. Ale to jest ich 1 konstrukcja bo 7 lat temu nie produkowali jeszcze żadnych tramwajów. Na drugi rok wybierają się w kosmos dwaj kosmonaci a mają już 4 własne satelity. No i dzieci u nich rodzi się wystarczająco dużo. A w Polsce żyją ludzie za 1400 zł miesięcznie, mało tego PIS ustalił a PO realizuje, jeśli dostajesz na rękę 730 zł to nie możesz otrzymać żadnego wsparcia. Przecież to horrorowy survival lub potajemna eutanazja. Więc w którym miejsu leży ta Nasza wyższość bo jakoś nie mogę jej dostrzec. Może dlatego że dobre okulary kosztują około 1000 zł i nie stać mnie na nie. Mam za 5 zł i to nieodpowiednie grube soczewki. Więc śmiało naprzód wiaro do katastrofy już niedaleko.

 5. Wolfman 07.02.2024 09:32

  Niecowiedzacy, tyle że oni Turcy emigrują na potęgę i mowia wprost , życie i zarobki tam to dramat. Bogaci się ten kto ma się bogacić

 6. niecowiedzacy 07.02.2024 14:24

  Wolfman. Dlaczego emigrują na potęgę, bo u nich nigdy nie było systemu socjalnego i emerytur. Wszystko opiera się na rodzinie. Są dużo bardziej prężni od innych nacji i mając wiele, chcą jeszcze więcej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.