PGNiG wygrała sprawę o cenę gazu z Gazpromem

Opublikowano: 31.03.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 745

Spółka naftowo-gazowa PGNiG poinformowała, że wygrała sprawę o cenę gazu przeciwko Gazpromowi i ma prawo do refundacji w wysokości 1,5 miliarda dolarów.

Firma oświadczyła, że 30 marca otrzymała informację o tym, że „Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok końcowy w postępowaniu arbitrażowym z powództwa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) przeciwko PAO Gazprom i OOO Gazprom Export, dotyczącym obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom do Rzeczypospolitej Polskiej w ramach tzw. kontraktu jamalskiego z 1996 roku”.

Według PGNiG Sąd Arbitrażowy „zmienił formułę ceny zakupu gazu dostarczanego przez Gazprom na podstawie kontraktu jamalskiego, w szczególności w związku z jego bezpośrednim powiązaniem z notowaniami rynku gazu ziemnego na europejskim rynku energii”. „Zastosowanie zmienionej formuły cenowej będzie oznaczać dla PGNiG zasadniczą poprawę warunków prowadzenia działalności handlowej dzięki większej spójności pomiędzy indeksacją cen wpływających na koszt pozyskania gazu z importu a rynkową polityką cenową sprzedaży gazu” – czytamy w komunikacie. Według spółki decyzja arbitrażowa dotyczy dostaw gazu realizowanych od 1 stycznia 2014 roku, czyli od momentu zgłoszenia przez PGNiG roszczeń o zmianę ceny gazu. Według spółki decyzja sądu „wskazuje, że istnieje różnica w zwrocie Gazpromu do PGNiG w wysokości około 1,5 miliarda dolarów w okresie od 1 listopada 2014 do 29 lutego 2020 roku.”

Przypomnijmy, w 2015 roku PGNiG złożyła przeciwko Gazpromowi pozew do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, żądając nowej obniżki ceny. Zdaniem strony polskiej cena gazu w kontrakcie jest zawyżona i nie odpowiada warunkom rynkowym. W lipcu 2018 roku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał tymczasową decyzję w sprawie sporu o cenę gazu. Gazprom informował wówczas, że sąd zgodził się z jego wnioskami i odmówił stronie polskiej zmiany ceny gazu. Strona polska interpretuje jednak decyzję sądu na swoją korzyść. PGNiG informowało, że sąd arbitrażowy uznał dowody spółki i orzekł w częściowej decyzji, że istnieje kontraktowa przesłanka dająca PGNiG prawo do żądania obniżki ceny w kontrakcie długoterminowym, na podstawie którego Gazprom dostarcza gaz do Polski (tak zwany Kontrakt Jamalski). W październiku 2018 roku Gazprom zaskarżył w Trybunale Arbitrażowym decyzję sądu.

Gazprom Export bada decyzję Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie o rewizji cen gazu dla polskiej PGNiG. półka uważa, że przedwczesne jest szacowanie kwoty możliwych płatności, poinformowano dziennikarzy. „W dniu 30 marca Gazprom Export otrzymał decyzję Sztokholmskiego Trybunału Arbitrażowego w ramach postępowania arbitrażowego o dokonaniu przeglądu ceny gazu dostarczanego na podstawie umowy z polską firmą PGNiG” – poinformował serwis prasowy. „Obecnie analizujemy tę decyzję. Na razie przedwczesne jest podawanie jakichkolwiek szacunkowych kwot możliwych płatności, powiedziano w Gazprom Export.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [SN]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. franek 31.03.2020 13:22

    Znaczy się że jak Amerykanów zaskarżymy o przepłacanie za F35 i ich gaz, to też ten sąd przyzna nam rację? Czy też dotyczy to wyłącznie Rosji? Od jakiegoś czasu sądy arbitrażowe na Zachodzie ostro nękają Rosję. np. nakazano oddać pieniądze z nawiązką akcjonariuszom Jukosu mimo faktu, ze fortuna Jukosu pochodziła z przestępstw z czasów Jelcyna. Chodzi o 50 miliardów dolarów.

    Warto pamiętać, że bad Polską też wisi miecz sądów arbitrażowych. Złoża miedzi oddaliśmy niedawno Kanadyjczykom w obawie, że nas oskarżą. Te sądy nie są obiektywne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.