Rząd znacjonalizował udziały Gazpromu w firmie EuroPol Gaz

Opublikowano: 15.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1028

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego podjął decyzję o przejęciu udziałów PAO Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz – poinformował w 14 listopada dziennik „Rzeczpospolita”.

„W uznaniu Ministra ustanowienie wobec podmiotu PAO Gazprom z siedzibą ul. Namietkina 16, Moskwa, Federacja Rosyjska, tymczasowego zarządu przymusowego jest konieczne dla zapewnienia funkcjonowania tego podmiotu w zakresie wykonywanych przez ten podmiot praw ze 100 procent akcji posiadanych w System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz S.A. z siedzibą w Warszawie, w celu utrzymania w zakresie działalności tego przedsiębiorstwa świadczenia usług użyteczności publicznej lub wykonywania innych zadań o charakterze publicznym oraz dla ochrony interesu ekonomicznego państwa” – podano w oświadczeniu MRiT.

Według decyzji minister ustanowił wobec rosyjskiego podmiotu tymczasowy zarząd przymusowy. Jako osobę wykonującą zarząd wyznaczono Radosława Kwaśnickiego. EuRoPol Gaz to właściciel położonej na terytorium Polski części gazociągu przesyłowego Jamał-Europa. Dotychczas po 48% udziałów mieli w niej rosyjski Gazprom i polskie PGNiG (obecnie Grupa Orlenu). 4% należy do Gas Tradingu z grupy PKN Orlen.

Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku szef polskiego MSZ wpisał Gazprom na listę sankcyjną, która uniemożliwiła Gazpromowi ciągnięcie zysków z pracy gazociągu Jamał-Europa. Jako środki ograniczające wskazano zamrożenie środków finansowych. Skutkiem tej decyzji stało się natychmiastowe wstrzymanie dostaw gazu do Europy tym gazociągiem.

Źródło: pl.News-Front.info

13

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Stanlley 15.11.2022 11:28

  Czy dobrze zrozumiałem? Głupki znacjonalizowały pustą rurę? Brawo moraweicki!

 2. replikant3d 15.11.2022 18:35

  Wiesz ile kosztuje stworzenie takiej infrastruktury? Teraz jest pusta…ale w dalszej perspektywie? Morawiecki to idiota, ale nie głupek. kto ma ifrastrukturę przesyłową ten dyktuje warunki. Proste.

 3. woma123 15.11.2022 23:58

  HI

  Pytanie tylko, komu? Komu dyktuje warunki? Narodowi? Polakom? Ależ oni nam dyktują warunki już od dawna! Tak wiec komu, pytam?

  DuDuS

  PS.
  Morawicki to nie jest ani idiota, ani głupek. To po prostu cwaniak!

 4. ite.ad.joseph 16.11.2022 01:23

  fajnie – może kiedyś będzie wykorzystywana do przesyłu jakiś naszych surowców.
  w każdym razie Amerykanie jej chyba nie wysadzą, skoro już jest jakby ich…

 5. RobG56 16.11.2022 06:57

  Czemu zdrożal gaz? Czy to sankcje Putina? Przecież chodzi ewidentnie o sankcje jankesow w celu wyeliminowania gracza i dyktowania cen. W murzyn wykonuje bez zmrużenia okiem.
  Warto posluchać piosenki St. GRZESIUKA “NIECH ŻYJE WOJNA”
  Poza tym, za tą pusta rurę trzeba będzie kiedyś zapłacić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.