Opóźniają się odszkodowania dla wysterylizowanych Romek

Opublikowano: 21.08.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1395

Odszkodowanie dla kobiet romskich poddanych sterylizacji bez ich zgody są ciągle opóźniane. Takie praktyki wobec Cyganek stosowano w Czechosłowacji w czasach komunizmu. Tysiące Romek w Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej musiało poddać się sterylizacji, a większość zabiegów przeprowadzono w latach 1970. i 1980.

Praktyki te kontynuowano jeszcze po upadku komunizmu w 1989 r. i po rozwiązaniu wspólnego państwa w 1992 r. W Czechach i na Słowacji dochodziło jeszcze nadal do przymusowych sterylizacji, chociaż już na mniejszą skalę.

Po długim procesie legislacyjnym czeska Izba Poselska w pierwszym czytaniu 10 marca 2021 roku przyjęła projekt ustawy o odszkodowaniach dla ofiar tej praktyki. Przewiduje on jednorazową wypłatę w wysokości około 12.000 euro dla każdej przymusowo wysterylizowanej kobiety.

Wypłat ciągle jeszcze nie ma, a władze zasłaniają się problem braku odpowiedniej dokumentacji medycznej, która ma uniemożliwić próby wyłudzeń. Według doniesień czeskiej telewizji publicznej ponad 500 czeskich romskich kobiet wciąż czeka na decyzję w sprawie ich roszczeń o odszkodowanie za poddanie się przymusowej sterylizacji.

Niedawno sąd orzekł jednak, że władze powinny akceptować także inne rodzaje dowodów, takie jak zeznania kobiet. Ma to przyspieszyć wypłaty. Do wydziału odpowiedzialnego za odszkodowania wpłynęło dotąd ponad 1100 wniosków, z których około 600 zostało rozpatrzonych, a 400 zatwierdzonych. Upływający czas tymczasem zmniejsza liczbę kobiet, którym takie odszkodowanie się należy.

Opracowanie: BD
Na podstawie: Radio Praga
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. JedynaDroga 21.08.2023 12:19

    Potępiam takie zjawiska o jakim mowa w tym artykule, ale dlaczego ludzie z patologicznych środowisk posiadają więcej dzieci aniżeli Ci pochodzących z normalnego środowisa

  2. replikant3d 21.08.2023 20:24

    Zobaczą kasę jak świnia niebo. Naiwne i tyle.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.