„Ojciec” Internetu chce stworzyć bardziej sprawiedliwą sieć

Opublikowano: 07.10.2018 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2839

Jeden z twórców internetu Tim Berners-Lee chce stworzyć nową, bardziej sprawiedliwą sieć – pisze “Business Insider”.

Sieć zamieniła się w lokomotywę niesprawiedliwości i podziałów pod wpływem potężnych sił wykorzystujących go do własnych celów… Uważam, że osiągnęliśmy krytyczny punkt przełomowy i ta potężna zmiana na lepsze jest możliwa i potrzebna — napisał Berners-Lee na swoim blogu.

Programista od kilku lat pracuje nad nowym zakrojonym na dużą skalę projektem Solid. Ta platforma z otwartym kodem pozwala użytkownikom wybierać miejsce przechowywania informacji prywatnych oraz to, komu są udostępniane. W ramach nowego serwisu została stworzona nowa struktura Inrupt, która będzie promować Solid oraz chronić integralność i jakość nowej sieci.

Jak podkreśla gazeta, Berners-Lee był zdruzgotany aferą wokół brytyjskiej firmy Cambridge Analytica, która zdobyła dane osobowe prawie 90 mln użytkowników portalu społecznościowego “Facebook”. To właśnie on ujawnił szczegóły masowego naruszenia poufności danych.

W marcu 2018 roku internet ukończył 29 lat.

Zdjęcie: Paul Clarke (CC BY-SA 4.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Xman 08.10.2018 03:10

    Dobry pomysł. Wziął się za to odpowiedni gość.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.