Wątpliwa walka z dezinformacją czy krok ku cenzurze?

Opublikowano: 17.02.2024 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1318

Od 17 lutego 2024 roku życie milionów Europejczyków korzystających z internetu ulegnie zmianie wskutek wprowadzenia „Digital Services Act” (DSA – ustawa o usługach cyfrowych). Ta przełomowa regulacja, część szerszego pakietu dotyczącego usług cyfrowych, w tym „Digital Markets Act” (DMA – ustawa o rynkach cyfrowych), jest prezentowana jako środek na rzecz stworzenia bezpieczniejszego i bardziej przejrzystego środowiska online. Obejmie ona szeroki zakres platform internetowych, od mediów społecznościowych po sklepy internetowe, wprowadzając nowe wymogi dotyczące m.in. reklam online, walki z nielegalnymi treściami oraz dezinformacją.

Za fasadą tych szczytnych celów kryje się jednak poważna obawa: DSA może stać się narzędziem do nadmiernej kontroli i cenzury, dając niejasne definicje dezinformacji i nielegalnych treści, co stwarza ryzyko arbitralnego i niesprawiedliwego ich usuwania. Wymogi dotyczące przejrzystości reklam i zakaz profilowania opartego na danych wrażliwych, choć wydają się korzystne, mogą również prowadzić do nadmiernej regulacji i ograniczeń dla biznesów online, zwłaszcza mniejszych podmiotów, dla których spełnienie tych nowych obowiązków będzie dużym wyzwaniem.

Kluczowym aspektem, który budzi kontrowersje, jest wymóg aktywnego działania przeciwko nielegalnym treściom i dezinformacji. Ta zasada, choć wydaje się słuszna, otwiera drzwi dla subiektywnej interpretacji i potencjalnej cenzury, stawiając platformy cyfrowe w roli arbitra decydującego o tym, co użytkownicy mogą publikować. Co więcej, obowiązki związane z moderacją treści i informowaniem użytkowników o zasadach działania algorytmów rekomendujących, mimo że mają na celu ochronę praw podstawowych, mogą prowadzić do nadmiernej kontroli i ograniczeń wolności słowa.

Wyzwania związane z wdrożeniem DSA są znaczne, zwłaszcza w kontekście określenia granic dezinformacji i nielegalnych treści oraz decydowania o tym, kto ma prawo dokonywać tych ocen. Regulacja ta, choć przewiduje pewne proporcje obowiązków dla różnych podmiotów, może nieproporcjonalnie obciążać mniejsze firmy, stawiając pod znakiem zapytania jej wpływ na innowacje i konkurencyjność w sektorze cyfrowym.

Choć DSA ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i przejrzystości w internecie, istnieje uzasadnione ryzyko, że przyniesie ona więcej szkód niż korzyści, ograniczając wolność słowa i hamując innowacyjność poprzez nadmierną regulację i potencjalną cenzurę. Biorąc pod uwagę te obawy, kluczowe będzie uważne monitorowanie wpływu DSA na środowisko cyfrowe i ochronę podstawowych wolności obywatelskich.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Katarzyna TG 17.02.2024 21:01

    Jest stuprocentowo pewne że posłuży to do wprowadzenia cenzury, nie od razu oczywiście tylko stopniowo.. miękki totalitaryzm. China style.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.