Ofiary z ludzi dla Zeusa?

Opublikowano: 23.08.2016 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 348

Mitologia grecka i starożytne teksty historyczne nieraz mówiły o ofiarach z ludzi. Na początku sierpnia w Arkadii w centrum Peloponezu archeolodzy odnaleźli szkielet młodzieńca, który mógł zostać ofiarowany Zeusowi. Może to potwierdzać informacje przekazane nam przez starożytnych.

Wedle mitologii greckiej Zeus urodził się i wychowywał na górze Likaon. Wzniesienie było również jednym z miejsc kultu najważniejszego bóstwa Hellenów, znajdowała się tam między innymi świątynia boga, którą wedle mitów wzniósł pierwszy władca Arkadii Likaon. Król miał również jako pierwszy złożyć Zeusowi ofiarę z małego dziecka.

Od 2004 r. na arkadyjskim wzgórzu trwają prace archeologiczne, prowadzone przez badaczy z Muzeum Archeologii i Antropologii Uniwersytetu Pensylwania oraz Uniwersytetu Arizona. W ramach prac udało się odkryć górną i dolną świątynię, ołtarz, na którym składano ofiary, kompleks sportowy oraz łaźnie.

W ruinach świątyni archeolodzy znaleźli pozostałości po owcach i kozach. Najstarsze pochodzą z XVI w. p.n.e., a najmłodsze z III w. p.n.e. Co najciekawsze, w pobliżu ołtarza, na którym składano ofiary ze zwierząt, naukowcy odnaleźli grób ludzki z dobrze zachowanym szkieletem, prawdopodobnie męskim – niemalże nietkniętym, choć pozbawionym górnej części czaszki. Kości, na co zwracają uwagę naukowcy, ułożono w sposób nietypowy: od północnej i południowej strony zostały obłożone kamieniami. Wokół nich archeolodzy wykopali ceramikę, na podstawie której można datować szkielet na ok. XI w. p.n.e.

Profesor archeologii David Gilman Romano, uczestniczący w wykopaliskach na górze Likaon, zwraca uwagę na składanie ofiar z ludzi. Mity greckie mówią, że młody chłopiec powinien być składany jako dar dla bogów wraz z zwierzętami. Mięso złożonej ofiary później gotowano i jedzono. Romano dodaje, że szkielet pochowano nietypowo, bo w pobliżu ołtarza na którym składano ofiary, a nie na cmentarzu, co może potwierdzać tezę o tym, że kości należą do osoby, która została poświęcona Zeusowi. Szkielet ma być w najbliższym czasie bardzo szczegółowo przebadany, aby ustalić m.in. szczegóły śmierci.

Autorstwo: Mikołaj Kwiatkowski
Na podstawie: TheHistoryBlog.com, TheGuardian.com
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o