Ofiary z ludzi dla Zeusa?

Opublikowano: 23.08.2016 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 6

Mitologia grecka i starożytne teksty historyczne nieraz mówiły o ofiarach z ludzi. Na początku sierpnia w Arkadii w centrum Peloponezu archeolodzy odnaleźli szkielet młodzieńca, który mógł zostać ofiarowany Zeusowi. Może to potwierdzać informacje przekazane nam przez starożytnych.

Wedle mitologii greckiej Zeus urodził się i wychowywał na górze Likaon. Wzniesienie było również jednym z miejsc kultu najważniejszego bóstwa Hellenów, znajdowała się tam między innymi świątynia boga, którą wedle mitów wzniósł pierwszy władca Arkadii Likaon. Król miał również jako pierwszy złożyć Zeusowi ofiarę z małego dziecka.

Od 2004 r. na arkadyjskim wzgórzu trwają prace archeologiczne, prowadzone przez badaczy z Muzeum Archeologii i Antropologii Uniwersytetu Pensylwania oraz Uniwersytetu Arizona. W ramach prac udało się odkryć górną i dolną świątynię, ołtarz, na którym składano ofiary, kompleks sportowy oraz łaźnie.

W ruinach świątyni archeolodzy znaleźli pozostałości po owcach i kozach. Najstarsze pochodzą z XVI w. p.n.e., a najmłodsze z III w. p.n.e. Co najciekawsze, w pobliżu ołtarza, na którym składano ofiary ze zwierząt, naukowcy odnaleźli grób ludzki z dobrze zachowanym szkieletem, prawdopodobnie męskim – niemalże nietkniętym, choć pozbawionym górnej części czaszki. Kości, na co zwracają uwagę naukowcy, ułożono w sposób nietypowy: od północnej i południowej strony zostały obłożone kamieniami. Wokół nich archeolodzy wykopali ceramikę, na podstawie której można datować szkielet na ok. XI w. p.n.e.

Profesor archeologii David Gilman Romano, uczestniczący w wykopaliskach na górze Likaon, zwraca uwagę na składanie ofiar z ludzi. Mity greckie mówią, że młody chłopiec powinien być składany jako dar dla bogów wraz z zwierzętami. Mięso złożonej ofiary później gotowano i jedzono. Romano dodaje, że szkielet pochowano nietypowo, bo w pobliżu ołtarza na którym składano ofiary, a nie na cmentarzu, co może potwierdzać tezę o tym, że kości należą do osoby, która została poświęcona Zeusowi. Szkielet ma być w najbliższym czasie bardzo szczegółowo przebadany, aby ustalić m.in. szczegóły śmierci.

Autorstwo: Mikołaj Kwiatkowski
Na podstawie: TheHistoryBlog.com, TheGuardian.com
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o