Odkryto nieznaną dotąd przyczynę choroby Parkinsona

Opublikowano: 25.11.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 865

Naukowcy z Finlandii odkryli, że to leczenie antybiotykami wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona. Chodzi o florę bakteryjną, którą ma każdy człowiek, a która podczas antybiotykoterapii obumiera na równi z innymi, niebezpiecznymi drobnoustrojami.

Jak zauważono, u znacznej części pacjentów cierpiących na Parkinsona, czyli chorobę neurologiczną, zmiany patologiczne mogą wystąpić najpierw w jelitach i to na długo przed wystąpieniem objawów takich jak drżenie, spowolnienie i sztywność mięśni.

Skład bakteryjny jelit u osób z chorobą Parkinsona jest nieprawidłowy, ale przyczyna tego zjawiska jest niejasna. Wyniki pokazują, że niektóre powszechnie stosowane antybiotyki bardzo silnie wpływają na mikroflorę jelitową i może to być istotnym czynnikiem chorobowym.

W latach 1998–2014 grupa naukowców monitorowała działanie antybiotyków u 13 976 pacjentów z chorobą Parkinsona i 40 697 zdrowych ochotników. Okazało się, że nadmierne stosowanie antybiotyków mogło być związane z rozwojem choroby.

Zauważono, że ryzyko choroby Parkinsona było najbardziej zwiększone przez antybiotyki o szerokim spektrum działania i reagujące przeciwko bakteriom beztlenowym i grzybom. Warto o tym pamiętać zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach lekarze często nadużywają antybiotykoterapii i nie jest to obojętne dla naszego organizmu, a szkody mogą się ujawnić dopiero za wiele lat.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o