Niewolnicza praca dla McDonald’s w Malezji

Opublikowano: 30.11.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 744

Płaca na poziomie 75 centów (czyli ok. 3 zł), która i tak nie była wypłacana miesiącami oraz konfiskata paszportów – tak, według śledztwa “The Guardian” miała wyglądać sytuacja pracowników najsłynniejszej sieci fast foodów na świecie w Malezji, dostarczanych McDonald’s przez firmę zewnętrzną.

Agencja pracy Human Connection HR rekrutowała pracowników dla sieci w Kuala Lumpur, stolicy Malezji, gdzie znajduje się kilkanaście restauracji McDonald’s. Hamburgery smażyli w nich obywatele Nepalu, kraju zrujnowanego zeszłorocznym trzęsieniem ziemi, którym agencja niezgodnie z prawem odbierała paszporty i uniemożliwiała powrót do domu, zmuszając ich do pracy za głodowe stawki, które i tak nie były im wypłacane. Jedna czwarta ich pensji była od razu zabierana – w ten sposób mieli spłacać koszty podróży do Malezji, które pokryło Human Connection, ten “dług” nie malał jednak z czasem. Nie dostawali też wynagrodzeń na czas.

“Nie dostawaliśmy pieniędzy i nie byliśmy w stanie kupić sobie jedzenia” – mówi jeden z wyzyskiwanych Nepalczyków. “Jak można iść do pracy z pustym brzuchem? Obiecywano nam dobre pieniądze i dobrą pracę. Teraz wiem, że nie ma przede mną żadnej przyszłości.”

Inny mężczyzna twierdzi, że on i jego koledzy w zeszłym roku podjęli strajk; wielokrotnie też próbowali powiadomić o sprawie menedżerów z McDonald’s – ci jednak uparcie odpowiadali, że warunki pracy załogi nie są ich sprawą, ponieważ zatrudnia ich zewnętrzna firma. “Jeden z nas dowiedział się, że w Nepalu umarło mu dziecko. Płacząc prosił, żeby pomogli mu chociaż odzyskać paszport, żeby mógł wrócić do rodziny, jednak odmówiono mu pomocy.”

Z 15 mężczyzn, do których dotarła brytyjska gazeta, pracujących w różnych restauracjach w Kuala Lumpur w różnych okresach w przeciągu ostatnich trzech lat ponad połowa ostatecznie uciekła z McDonald’s bez dokumentów i wypłat, podejmując nielegalnie pracę bez dokumentów, co w Malezji karane jest aresztem.

W przeciwieństwie do większości krajów na świecie, gdzie restauracje McDonald’s prowadzone są na zasadzie franczyzy, w Malezji są one własnością sieci. W odpowiedzi na pytania “The Guardian” światowy koncern stwierdziła, że zakończyła już współpracę z Human Connection, ponieważ “dobro pracowników jest dla firmy najwyższą wartością”.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.