Koniec petrodolara?

Opublikowano: 05.04.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2475

Zainicjowano kolejną transakcję naftową bez użycia dolara. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii (MEA) ogłosiło, że ich ostatnia umowa handlowa z Malezją będzie rozliczana w indyjskich rupiach. „Inicjatywa Banku Rezerw Indii (RBI) ma na celu ułatwienie wzrostu światowego handlu i wspieranie interesów globalnej społeczności handlowej w rupiach indyjskich (INR)” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Indie skorzystały na odwróceniu uwagi Zachodu dzięki wojnie na Ukrainie. RBI zezwala 18 hrabstwom na otwieranie rachunków Vostro i przyciąga nowe oferty w handlu i produkcji. New Delhi i Moskwa wzmocniły swoje stosunki, ponieważ Indie nie nakładają sankcji. Indyjskie Ministerstwo Handlu poinformowało, że jego pięcioletni plan ma „zachęcać” do używania rupii na skalę międzynarodową, a jednocześnie planuje zwiększyć eksport o 2 biliony dolarów do 2030 r. Handel rupiami pozwoli również Indiom zaoszczędzić na spreadach przeliczeniowych i ograniczyć uzależnienie kraju od niestabilnego dolara.

Układ BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) pozostaje silny, a giganci naftowi, Arabia Saudyjska i Iran, chcieliby dołączyć do tego partnerstwa. Saudyjczycy na początku roku zadeklarowali, że są otwarci na rozliczanie handlu w walutach innych niż dolar. „Nie ma problemów z dyskusją, w jaki sposób rozliczamy nasze ustalenia handlowe, czy to w dolarach amerykańskich, czy w euro, czy w saudyjskich rialach” – powiedział Al-Jadaan podczas spotkania w Davos. Jak widzieliśmy w ostatnich miesiącach, Arabia Saudyjska sprzymierza się z Chinami, a nie z USA.

Wojna w Wietnamie i inne błędy rządu uniemożliwiły Stanom Zjednoczonym utrzymanie stałej ceny złota ustalonej w Bretton Woods. Dolar w stosunku do złota spadł wraz ze wzrostem podaży dolarów, zmuszając Nixona do całkowitego porzucenia systemu z Bretton Woods. Dług publiczny USA szybko rósł i zaufanie do dolara gwałtownie spadło. Ameryka potrzebowała kuszącego sposobu na sprzedaż swojego długu i wtedy Nixon przekonał Arabię ​​Saudyjską, największego eksportera ropy naftowej, do zakupu obligacji skarbowych w dolarach w zamian za pomoc wojskową. Stąd narodził się petrodolar. Powstanie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) tylko wzmocniło dominację dolara w zakupach energii.

Znowu mamy do czynienia z kolejną wojną i wysokim deficytem budżetowym. Saudyjczycy nie potrzebują już ochrony Ameryki, a opowiadanie się po stronie zachodnich interesów odstraszyłoby ich międzynarodowe umowy z krajami BRIC i niektórymi z OPEC+. Pomimo zielonej agendy świat nie może funkcjonować bez ropy. Główni eksporterzy ropy dostosowują się teraz i wykluczają Stany Zjednoczone jako swojego pośrednika.

Na podstawie: RepublicWorld.com, FinancialPost.com, OilPrice.com
Źródło zagraniczne: ArmstrongEconomics.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.