Niemcy wyłączyli elektrownie jądrowe i muszą kupować prąd

Opublikowano: 30.05.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2660

Po wyłączeniu w połowie kwietnia 2023 r. ostatnich działających elektrowni jądrowych, Niemcy z eksportera stały się importerem energii elektrycznej.

Jak informuje portal WNP.pl, niemiecka gospodarka, po wyłączeniu w połowie kwietnia ostatnich działających elektrowni jądrowych, w okresie 16.04-15.05.2023 r. z eksportera stała się importerem energii elektrycznej. Import netto w tym okresie wyniósł 2,2 TWh, podczas gdy rok wcześniej eksport netto był na poziomie 0,7 TWh, a miesiąc wcześniej eksport netto wyniósł 1,2 TWh.

Najwięcej energii w ostatnim miesiącu Niemcy importowały z Francji (0,9 TWh), Danii (0,7 TWh) i Austrii (0,5 TWh). Większość energii elektrycznej we Francji wytwarzana jest w elektrowniach jądrowych. PIE zwraca uwagę, że wyłączenie ostatnich elektrowni jądrowych krytykowała zarówno opinia publiczna (65 proc. ankietowanych w kwietniu 2023 r. było za wydłużeniem ich działania), jak i rząd Bawarii, w której znajdował się reaktor Isar 2.

Przed wyłączeniem ostatnich reaktorów przestrzegali także naukowcy z uniwersytetu Colombia. Ich zdaniem koszt wyłączenia reaktorów jądrowych szacowany jest na 3-8 mld euro rocznie.

Decyzję o odejściu Niemiec od energetyki jądrowej podjęła w 2011 r. ówczesna kanclerz Angela Merkel. Stało się to po awarii w elektrowni jądrowej Fukushima w Japonii.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

 1. pikpok 30.05.2023 12:29

  Prawdopodobnie można je jeszcze uruchomić, ale czy to zrobią?

 2. replikant3d 30.05.2023 16:08

  pikpok, Wyłączenie to fraszka. Ponowne ,,włączenie,, to są gigantyczne koszty. Sam materiał rozczepialny musi byc gdzieś ,,przechowany,, bo nie może zostać w wyłączonym reaktorze. Poczytaj na ten temat. Niemiaszki na własne życzenie właśnie ,,zarżnęli,, swoją gospodarkę…

 3. pikpok 30.05.2023 18:16
 4. MasaKalambura 30.05.2023 18:23

  W tą zimę była panika, autostrad nie oświetlali, w następną będzie ciekawie. A wszystko w czasie elektryfikacji samochodów.

 5. emigrant001 30.05.2023 18:52

  W tym szaleństwie musi być jakaś metoda. Osoby odpowiedzialne za doprowadzenie własnej gospodarki do katastrofy to nie są idioci. Gdyby takimi byli, nie znaleźliby się w miejscu w którym są, czyli na czele państwa. I jak zauważył Masa, tuż przed przymusową elektryfikacją w ramach fit55:)
  Celem tych wszystkich inteligentnych przestępców gospodarczych jest doprowadzenie do ogromnego kryzysu w Europie, który pewnie ma już gotowy scenariusz:) Jeśli nie zrobimy nic, nie będziemy szczęśliwi:) Tych ludzi trzeba po prostu usunąć, nie ma innego sposobu, bo sami, z własnej woli się nie poddadzą. Idą wybory, jest okazja zrobić to pokojowo.

 6. MasaKalambura 30.05.2023 19:00

  Nie wiem czemu myślisz, doprowadzają tym wyłącznie własna gospodarkę do katastrofy. Polska jest całkowicie uzależniona od ich produkcji przemysłowej. Nasze łańcuchy są splecione na stałe. Jeśli będą musieli kupować prąd to skąd go wezmą, i jakie będą ceny?

  Południe trzeszczy od dekady.

  To ewidentne i celowe niszczenie obecnego systemu. Taki jest plan i jest tak bezczelny, że wszyscy odmawiają wiary w niego.

 7. replikant3d 30.05.2023 19:22

  emigrant001, po to wprowadzają wszędzie ,,zamordyzm,, ustrojowy, by nie można było ich ,,wykopać,, pokojowymi metodami.

 8. emigrant001 30.05.2023 21:16

  @replikant3d Trzeba zacząć pokojowo, mimo, że metoda jest skazana na porażkę, bo i tak ważniejsze jest kto liczy głosy, niż kto głosuje. Ale po tym sumienie będzie spokojniejsze, że zrobiliśmy co było można. Myślę, że i tak wcześniej czy później krew się poleje. Tylko ludzie są tak naiwni, że bunt zrobią wtedy, gdy już naprawdę nic nie będą mieli do stracenia. A teraz po pierwsze ofiar byłoby mniej a i straty majątkowe znikome. Im później tym gorzej.
  @MasaKalambura
  Wydaje się, że Merkel, czyli homo sowieticus, wiedziała co robi , wpuszczając miliony afrykańskich inżynierów, na utrzymanie niemieckiego podatnika, który niedługo straci pracę:) bo koszty produkcji przekroczą wartość niemieckich towarów:) więc recesja jest nieunikniona. Wiem, że polski export w 1/3 idzie do Niemiec a i sytuacja nachodźcami podobna z tą różnicą, że zamiast murzynów mamy ukrów. Małe to pocieszenie, bo przy dwóch bilionach długu i rentownością obligacji 6-7% i tak zabraknie kasy na 800+, nie mówiąc o emeryturach i budżetowych wypłatach:)

 9. emigrant001 30.05.2023 23:14

  tak przypadkiem trafiłem na link, który wyjaśnia moje obawy i nie jest to już teoria spiskowa tylko krok po kroku opis naszej rzeczywistości, wiem że długie ale warto:)
  https://wolnemedia.net/monopol-kto-rzadzi-swiatem/

 10. MasaKalambura 30.05.2023 23:31

  “Skurczybyk Pike nie działa, dajmy jeszcze coś!” zdaje się dochodzić z Davos i z innych centr koncepcji.

  I anty koncepcji dla kontrastu.

 11. Stary Kulas 02.06.2023 12:59

  “awarii w elektrowni jądrowej Fukushima”
  AWARIE to elektrownie mają po kilka roczne, to była KATASTROFA elektrowni jądrowej Fukushima. Katastrofa przynajmniej w 60% zawiniona przez jej właściciela i zbyt pobłażliwe kontrole.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.