Atak dronów na elektrownię jądrową w Zaporożu

Opublikowano: 08.04.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 969

W niedzielę 7 kwietnia 2024 roku elektrownia jądrowa w Zaporoskiej na Ukrainie, będąca największą tego typu instalacją w Europie, stała się celem ataku dronów. Zarówno Rosja jak i Ukraina, które kontrolują różne części kraju, oskarżyły się nawzajem o przeprowadzenie tego ataku.

Mimo że elektrownia przestała produkować energię elektryczną dla sieci Ukrainy już we wrześniu 2022 roku, jej reaktory nadal wymagają zewnętrznego zasilania w energię do chłodzenia i utrzymania bezpieczeństwa obiektu.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) potwierdziła, że atak spowodował uszkodzenia budynku reaktora, ale bezpieczeństwo jądrowe nie zostało naruszone. Struktura, która zawiera jeden z sześciu reaktorów jądrowych, została trafiona trzema bezpośrednimi uderzeniami. Szef IAEA, Rafael Grossi, wyraził zaniepokojenie zwiększonym ryzykiem poważnego wypadku jądrowego i wezwał obie strony do powstrzymania się od działań, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu nuklearnemu.

Atak jest najnowszym incydentem w serii działań wojskowych wokół Zaporoskiej, które zaczęły się niemal natychmiast po tym, jak Rosja przejęła kontrolę nad obiektem na początku inwazji na Ukrainę w 2022 roku. Obie strony wielokrotnie oskarżały się nawzajem o ataki na ten krytyczny obiekt infrastruktury.

Pomimo braku poważnych uszkodzeń w kluczowej infrastrukturze obiektu, takie incydenty podkreślają ryzyko i napięcie związane z prowadzeniem działań wojskowych w pobliżu tak krytycznej infrastruktury jak elektrownia jądrowa, co stanowi poważne wyzwanie dla regionalnego i globalnego bezpieczeństwa.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stary Kulas 10.04.2024 13:58

    “jej reaktory nadal wymagają zewnętrznego zasilania w energię do chłodzenia i utrzymania bezpieczeństwa obiektu”
    ?? Ale przecież elektrownie atomowe są bardzo bezpieczne i w każdej chwili można je wyłączyć. Prawda?…….. Prawda??

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.