Naukowcy badają wpływ turbin wiatrowych na klimat

Opublikowano: 22.02.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 783

Energetyka wiatrowa jawi się nam jako doskonałe panaceum na wszelkie potrzeby energetyczne. Wiele krajów zainwestowało potężne pieniądze w budowę wielkich ferm wiatrowych. Poza ewidentnym zyskiem w postaci produkcji energii elektrycznej jest też mroczna strona tej technologii. Wiatraki mogą mieć na przykład negatywny wpływ na klimat.

Naukowcy spierają się o to, czy turbiny wiatrowe mają silny wpływ na klimat czy pogodę w długim okresie czasu. Na przykład, w 2012 roku, klimatolodzy z USA stwierdzili, że ze względu na dużą liczbę turbin wiatrowych w Teksasie, średnia roczna temperatura w tym stanie, w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła o 0,74 stopni.

Aby zrozumieć te procesy francuscy badacze przeprowadzili ostatnio badania dotyczące wpływu elektrowni wiatrowych na klimat. Zbudowano modele klimatyczne, które opisywały zmiany klimatu w różnych regionach Europy, wraz z pojawieniem się turbin wiatrowych. Naukowcy porównali modele przed i po instalacji turbin wiatrowych i stwierdzili, że nawet budowa elektrowni wiatrowej o mocy 50 gigawatów w regionach, w których turbiny wiatrowe są już dostępne, nie spowodowała widocznych zmian w klimacie. Obok takich stacji energetycznych temperatura wzrośnie o zaledwie 0,1 stopnia.

Wpływ elektrowni wiatrowych na środowisko i klimat pozostaje do ustalenia. Energia wiatrowej jest uważana za stosunkowo czystą, jednak wirniki powodują dużo hałasu. Teoretycznie w Europie funkcjonują przepisy ustanawiające minimalną odległość masztu z turbiną od domów, ale w praktyce często dochodzi do odstępstw. Ekspozycja na emitowane przez wiatraki infradźwięki grozi chorobą wibroakustyczną, która może w konsekwencji prowadzić do ciężkich schorzeń.

Do tej pory ustalono, że turbiny są odpowiedzialne za śmierć wielu ptaków. Poza tym rocznie w wirnikach giną milion nietoperzy. Padają sugestie, że unieruchomione łopatki wirnika powodują lokalny spadek ciśnienia w pobliżu generatora, co może prowadzić nawet do uszkodzeń płuc zamieszkujących okolicę istot. Ze względu na bezpośredni wpływ na środowisko, niewątpliwie kwestia bezpieczeństwa turbin wiatrowych dla otoczenia wymaga dalszych szczegółowych badań.

Autor: lecterro
Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. obecny 22.02.2014 21:44

    Węgiel nie, bo truje. Słońce nie, bo mało. Woda nie, bo w Polsce nie ma warunków. Wiatr nie, bo – patrz artykuł. No to bach – atomówka. Coś mi się zdaje, że parcie na elektrownię atomową będzie coraz większe 🙂 i trzeba odpowiednio urobić obywateli.

  2. jestemtu 22.02.2014 23:39

    Wydaje mi się że najbardziej psują klimat ci “naukofcy”. Gdyby ich wszystkich zagonić do zbierania śmieci, pracy w oczyszczalni ścieków. To byłoby baaaaaaaardzo czysto i przyjemnie, co pozytywnie odbiłoby się na klimacie i środowisku. 🙂

  3. toya 23.02.2014 04:15

    Ad: jestemtu, nie mam wyjścia, muszę się zgodzić z Wy.
    Mam też sugestię i pytanie do naukowców: Czy wasze eminencje już zbadały jaki wpływ ma siła wiatru na umysły waszeciów?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.