Naukowcom udało się wszczepić sztuczne wspomnienia

Opublikowano: 16.10.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 713

Jak do tej pory myśleliśmy, że tzw. fałszywe wiadomości są wystarczająco złe, jednak obecnie wydaje się, że naukowcom udało się zaszczepić fałszywe wspomnienia zwierzęciu, co potencjalnie otwiera drogę do prób na ludziach.

Badając sieci połączeń w mózgu badacze byli w stanie dokonać inżynierii wstecznej obszarów pamięci, które zawierały konkretne wspomnienia testowanej myszy. Naukowcy wzorując się na oryginalnej pamięci, stymulując komórki mózgowe myszy sztucznie przeszczepili te wspomnienia innej myszy.

Badanie, które zostało opisane w artykule opublikowanym w „Nature Neuroscience” pokazuje, że przy braku prawdziwych doświadczeń wspomnienia można tworzyć w sposób sztuczny. Po zaszczepieniu, wszczepione wspomnienie zostało przywołane przez badane zwierzę i było nie do odróżnienia od naturalnych wspomnień.

Ma to nie tylko ogromne implikacje etyczne, ale może również prowadzić do kwestionowania naszych własnych wspomnień. Chociaż powszechnie wiadomo, że nasza pamięć zawodzi, to nowe badania nadają temu zagadnieniu zupełnie nowy wymiar.

Według „Scientific American” nowe odkrycia pokazują, że obwodami mózgowymi, które normalnie reagują na doświadczenia i tworzą wspomnienia, można manipulować w celu tworzenia fałszywych wspomnień. Badanie zapewnia również wgląd w powstawanie wspomnień. W rzeczywistości jest to część szerszej, rozwijającej się dziedziny nauki, która może prowadzić do manipulacji pamięcią, przekazywania wspomnień, a nawet usuwania istniejących wspomnień.

Jednak badania te nie mają na celu tworzenia technologii dla przyszłego złego dyktatora lub „mężczyzn w czerni”. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia pomogą ostatecznie osobom zmagającym się z zaburzeniami pamięci lub cierpiącym na traumatyczne wspomnienia. Wyobraź sobie świat, w którym moglibyśmy odzyskać stracone z czasem wspomnienia, lub usunąć wyniszczające wspomnienia. Te badania, jeśli się powiodą, to będą mieć olbrzymie implikacje psychologiczne i etyczne.

Oczywiście badania są na wczesnym etapie. Jednak naukowcom udało się zmienić wspomnienia zwierząt testowych i zmusić je do przypomnienia sobie czegoś, czego nigdy nie doświadczyły.

Co dalej? Świat, w którym możemy dzielić się wspomnieniami? Taki, w którym możemy wybrać to, co chcemy zapamiętać, a czego nie? Możliwości są przerażające.

Na podstawie: Nature.com, ScientificAmerican.com
Źródło oryginalne: InterestingEngineering.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Radek 16.10.2019 12:20

    “Jednak badania te nie mają na celu tworzenia technologii dla przyszłego złego dyktatora lub „mężczyzn w czerni”. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia pomogą ostatecznie osobom zmagającym się z zaburzeniami pamięci lub cierpiącym na traumatyczne wspomnienia. ” naukowcy zawsze mają nadzieje… ale ich sponsorzy nie bujają w obłokach, tylko wiedzą na co wykładają kasę.
    To już nawet będą w stanie skazać niewinna osobę która sama się przyzna do czegoś, czego nie zrobiła.

  2. andrzej86 16.10.2019 22:16

    W zasadzie to dość zabawne ponieważ zanim wszedłem na wolne media oglądałem wywiad z neurochirurgiem ,który pracuje w zawodzie od 40 lat . On mówi ,że ludzie nie mają pojęcia o mózgu . Tego jak do końca funkcjonuje i o ile da się wyciąć kawałek odpowiedzialny za np. mowę to nie ma najmniejszych szans na dodawanie informacji ponieważ nie ma technologii a w mózgu na cm2 przypada miliardy połączeń elektrycznych . Da się odebrać informacje ale wszystkie chipy które maja zjednoczyć mózg z maszynami to głupoty które można nazwać bajkami. O ile łatwo podpiąć się pod sterowanie np. ręką to nie ma najmniejszych szans na dodawanie lub edytowanie informacji . Domniemam ,że jest opcja na kasowanie ale można to zrobić za pomocą zwykłego kija :). To ostatnie ja dodałem . Ciekawe jak ta mysz opowiedziała o swoich poprzednich doświadczeniach których nie było.

  3. Krokodylowy 17.10.2019 14:25

    andrzej86 – wszczepione wspomnienie przywołane u myszy w trakcie eksperymentu mogło dotyczyć np. drogi przejścia przez jakiś labirynt lub wykonywania jakiejś czynności skutkującej wydaniem pożywienia. To nie musiał i nie był werbalny przekaz myszy. Po za tym wspomnienia da się wszczepiać za pomocą hipnozy. Dlatego każdy hipnotyzer, który pracuje z człowiekiem i próbuje pomóc mu przywołać wspomnienia np. wyparte w wyniku traumy musi robić to bardzo ostrożnie, aby przypadkiem poprzez sugestię nie wszczepić lub nie wypaczyć komuś wspomnienia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.