Najwięcej wydajemy na jedzenie i podatki

Opublikowano: 03.06.2023 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2034

Polacy są coraz ubożsi. Z danych GUS wynika, że dochód rozporządzalny na osobę wyniósł w rodzinach w zeszłym roku 2250 zł, co oznacza, że choć był on nominalnie wyższy o 11,4 proc. w skali roku, to realnie niższy o 2,6 proc.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował informacje dotyczące sytuacji finansowej polskich gospodarstw domowych. Udostępnionymi danymi łatwo jest manipulować. Okazuje się bowiem, że choć w nominale Polscy obywatele mieli więcej pieniędzy niż przed rokiem, to ich rzeczywista wartość nabywcza była mniejsze. Oznacza to, że mieliśmy o 11,4 proc. w skali roku, ale realnie byliśmy o 2,6 proc. biedniejsi, bo o tyle mniej były warte nasze środki – nawet jeśli było ich więcej.

Najbardziej zubożały osoby pracujące na własny rachunek – aż o 7,6 proc. Najmniej natomiast zbiedniały, ale jednak wciąż, osoby pracujące dla kogoś – o 1,3 proc.

Przeciętne wydatki na osobę w gospodarstwie domowym wzrosły zarówno nominalnie jak i realnie – kolejno o 15,2 proc. i 0,7 proc. Najmocniej wzrosły wydatki rolników, bo realnie aż o 5 proc. Najwyższe dochody miały osoby pracujące na własny rachunek – 2540 złotych. Z tej grupy należy jednak wyłączyć rolników. Najniższe dochody z kolei mieli renciści – 1809 złotych. Emerycie mogli dysponować o 30 złotych większą kwotą niż pracownicy – 2281 złotych.

W większości rodzin w zeszłym roku dochód na osobę przekraczał 2000 zł, ale w ponad 41 proc. gospodarstw domowych było mniej pieniędzy. Dochód na osobę od 4000 do 6000 zł odnotowało zaledwie 5 proc. gospodarstw domowych, a powyżej 6000 jedynie 3,1 proc.

Okazuje się, że najwięcej pieniędzy wydajemy na jedzenie i napoje bezalkoholowe. Te wydatki pożerają aż 26,7 proc. naszych pieniędzy. Dużo wydajemy także na użytkowanie mieszkań lub domów i energię – odpowiednio 19 proc. i 11 proc. 10 proc. miesięcznych wydatków pochłania transport. Na rozrywkę i edukację polscy obywatele wydają jedynie 6 i 1,2 proc., co jest tragicznym wynikiem, bo okazuje się, że żyjemy w tym państwie prawie wyłącznie po to, by pracować i przejadać to, co zarobimy lub dzielić się pieniędzmi z państwem.

Autorstwo: SG
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 03.06.2023 19:17

    I o to właśnie chodzi! Nie masz mieć NIC! ma ci tylko starczać na jedzenie i podstawowe potrzeby. Masz ,,walczyć,, o przetrwanie. Dzięki temu ludzie się nie rozwijają. To wszytko jest przemyślane. I jak widać skuteczne…ZERO samodzielnego myślenia u 90 % populacji. ,,Tresura,, daje efekty…

  2. Fenix 04.06.2023 08:11

    A na kredyty i odsetki w Polsce ile wydajemy chciałabym wiedzieć jakie to są kwoty? Biedniejemy z długu nie dochodu bo dochód wypracowany zarobiony, nie pozwala na spłatę długu.DOK pozwala nam na spłatę długu, pożyczki bo jest bez odsetkowy na naszym koncie intuicyjnie spłacany.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.