Nadchodzi „dedolaryzacja”?

Opublikowano: 18.10.2018 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2853

Państwa znajdujące się w bardzo złych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi zamierzają poddać się procesowi „dedolaryzacji”, a więc zminimalizowania znaczenia dolarów amerykańskich w przeprowadzanych przez nie transakcjach międzynarodowych. Jak na razie przygotowania do takiego kroku są najbardziej zaawansowane w Rosji i Wenezueli, które zamierzają używać do wspomnianego celu przede wszystkim waluty euro lub swojego narodowego pieniądza.

Rosyjskie media poinformowały, iż tamtejszy rząd od początku października opracowuje plan odejścia od rozliczania się w dolarach. Jak na razie istnieją pewne rozbieżności pomiędzy resortami gospodarki oraz finansów, tym niemniej wiadomo, że Rosja nie wprowadzi całkowitego zakazu używania amerykańskiej waluty do transakcji finansowych. Zamiast tego rządzący zamierzają oferować głównie preferencje podatkowe dla przedsiębiorstw, które zdecydują się rozliczać eksport swoich towarów w euro, juanach i rublach, oczywiście w zależności od pochodzenia swoich kontrahentów.

Na podobny krok decyduje się także Wenezuela. Tamtejszy rząd poinformował bowiem, że w z powodu nielegalnych jego zdaniem sankcji międzynarodowych, kraj ten nie jest już w stanie rozliczać handlu międzynarodowego w dolarach. Na wenezuelskim rynku papierów wartościowych wszystkie transakcje mają więc być rozliczane w walucie euro, zaś do grudnia wenezuelskim obywatelom sprzedane zostaną blisko dwa miliardy euro po rzeczywistych kursach wymiany, a nie tych oferowanych przez instytucje dopuszczające się działań spekulacyjnych.

Zdjęcie: JESHOOTS (CC0)
Na podstawie: Kommersant.ru, BNAmericas.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.