Na naszej planecie jest coraz więcej martwych miejsc

Opublikowano: 17.03.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1243

Na świecie rośnie liczba „czarnych punktów”, czyli obszarów, których ekologia została zniszczona w wyniku poważnego zanieczyszczenia środowiska. Z tego powodu cierpią miliony ludzi tam żyjących, donosi „The Guardian”, powołując się na raport przedstawiciela ONZ ds. praw człowieka i środowiska, Davida Boyda.

Według Boyda, zanieczyszczone obszary planety są zwykle zamieszkane przez wyjątkowo biednych ludzi. Osoby te często cierpią na raka, udary, choroby serca i układu oddechowego, niepełnosprawność intelektualną i problemy psychiczne ze względu na wysoką zawartość metali ciężkich i innych niebezpiecznych substancji w tych miejscach.

Jak zauważył urzędnik ONZ, poważne zanieczyszczenie środowiska spowodowało dziewięć milionów przedwczesnych zgonów, czyli dwukrotnie więcej niż liczba ofiar COVID-19 w pierwszym półtora roku pandemii.

W zasadzie „czarne plamy” pojawiają się z powodu działających tam przedsiębiorstw przemysłowych. Wśród najbardziej zanieczyszczonych obszarów planety David Boyd wyróżnił „aleję rakową” w Luizjanie, gdzie znajduje się ponad sto rafinerii ropy naftowej i zakładów petrochemicznych, miasto Kabwe w Zambii, składowisko odpadów Pata Rat w Rumunii, a także zamorskie regiony Francji – Gwadelupa i Martynika.

Według naukowca wielkość produkcji substancji na całym świecie podwoiła się w latach 2000-2017 i ponownie podwoi się do 2030 roku. Boyd wezwał rządy krajowe do lepszego regulowania działalności firm, które zanieczyszczają środowisko oraz do ograniczenia finansowania branż, które niszczą przyrodę.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.