Muzułmanin został nowym premierem Szkocji

Opublikowano: 28.03.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2036

Minister zdrowia Szkocji pokonał swoich rywali i został wybrany na nowego premiera Szkocji. Prowadzona kampania ujawniła jednak głębokie podziały w Scottish National Party. Kim jest następca Nicoli Sturgeon, Humza Yousaf?

Humza Yousaf został wybrany na pierwszego przywódcę z mniejszości etnicznej w Szkockiej Partii Narodowej po burzliwej kampanii, która ujawniła głębokie podziały w partii. Zacięta walka zdominowała szkocką politykę pod rządami jego poprzedniczki, Nicoli Sturgeon. Humza Yousaf ma zastąpić Nicolę Sturgeon na stanowisku lidera SNP i premiera Szkocji po głosowaniu członków partii. Pokonał on rywalki Kate Forbes i Ash Regan. Yousaf jest bez wątpienia najbardziej doświadczonym z pretendentów do przywództwa — pełnił w rządzie od 2012 roku funkcje m.in. ministra sprawiedliwości i ministra transportu.

Sekretarz krajowy SNP, Lorna Finn poinformowała, że ​​frekwencja w wyborach na lidera partii wyniosła 70 proc. W przypadku pierwszego etapu w systemie STV Humza Yousaf zdobył 24 336 (48 proc.), Kate Forbes 20 559 (40 proc.), a Ash Regan 5 599 (11 proc.) głosów. W drugim etapie Yousaf zdobył 26 032 (52 proc.), a Forbes 23 890 (48 proc.) głosów.

37-latek jest pierwszym muzułmaninem, który przewodzi dużej brytyjskiej partii. We wtorek ma zostać zatwierdzony jako pierwszy przywódca mniejszości etnicznej w zdecentralizowanym rządzie. Yousaf jest obecnie szkockim ministrem zdrowia i powszechnie uważano, że jest preferowanym następcą pani Sturgeon, chociaż nie poparła ona wyraźnie żadnego z kandydatów w konkursie.

O wyborze premiera zadecydował system pojedynczego głosu podlegającego przeniesieniu, w którym 50 490 z 72 169 członków SNP oddało głos – zdecydowana większość z nich online. Po tym, jak Ash Regan została wyeliminowana w pierwszej rundzie, Yousaf pokonał Kate Forbes stosunkiem głosów 52 proc. do 48 proc. w drugiej rundzie.

Przed nowym liderem SNP jeszcze wtorkowe głosowanie w szkockim parlamencie, którego wynik jest praktycznie pewny, zanim Yousaf zostanie szóstym pierwszym ministrem Szkocji.

W wywiadzie opublikowanym w poniedziałek, jeszcze przed ogłoszeniem wyników, Yousaf obiecał zorganizować szczyt przeciwko ubóstwu jako swoje pierwsze działania w roli premiera. Eksperci mieliby na nim omówić podatki od majątku w celu sfinansowania wsparcia dla biedniejszych ludzi, po tym, jak dane z zeszłego tygodnia pokazały, że ubóstwo dzieci w Szkocji jest na tym samym poziomie, co w momencie dojścia SNP do władzy w 2007 roku.

Kate Forbes, członkini ewangelickiego Wolnego Kościoła Szkocji, została zaatakowana przez członków SNP podczas sporu ze względu na jej skrajnie konserwatywne poglądy w kwestiach takich jak małżeństwa homoseksualne, aborcja i posiadanie dzieci pozamałżeńskich.

Przemawiając po ogłoszeniu wyniku na stadionie Murrayfield w Edynburgu, Yousaf wezwał partię do zjednoczenia się za nim w zaciętym konkursie o przywództwo.
Obietnice dotyczące niepodległości Szkocji

Yousaf powiedział, że niepodległość zostanie zdobyta i jest „na wyciągnięcie ręki”. Ponadto zobowiązał się do rozpoczęcia kampanii oddolnej, dodając: „Będziemy pokoleniem, które zdobędzie niepodległość dla Szkocji”. Wypowiedział się też w kwestii podzielenia swojej partii: „W SNP jesteśmy rodziną. W ciągu ostatnich pięciu tygodni mogliśmy być konkurentami lub zwolennikami różnych kandydatów. Nie jesteśmy już drużyną Humza, drużyną Ash ani drużyną Kate, jesteśmy jedną drużyną”. Nowy premier Szkocji powiedział również, że jego dziadkowie przybyli do Szkocji w latach 1960., ledwie mówiąc po angielsku, i nie wierzyli „w najśmielszych marzeniach”, że ich wnuk pewnego dnia zostanie pierwszym ministrem Szkocji.

Nicola Sturgeon, która była najdłużej urzędującą premier Szkocji, ogłosiła w zeszłym miesiącu, że rezygnuje po ponad ośmiu latach pracy.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Baltazar Bombka 28.03.2023 22:13

    No to nieźle. Ciekawe czy w Kalifacie Szkocji pozwolą nosić mężczyznom spódnice?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.