Morawiecki uderzy w najbiedniejszych Polaków

Opublikowano: 17.09.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3614

Szef rządu warszawskiego Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zacznie się egzekwowanie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W praktyce oznacza to, że z wielu sklepowych półek będą musiały zniknąć produkty własnej marki (może ich być maksymalnie 20 proc.). Odbije się to na klientach takich sieci jak Lidl, czy Biedronka.

Podstawą prawną dla nakładanego na dyskonty ograniczenia stanowi art. 17d ustawy z 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W myśl zawartych tam zapisów nieuczciwą konkurencją jest wprowadzenie do oferty sieci sklepów towarów w ilości ponad 20 proc. wartości obrotów z markami, które są własnością właściciela linii dyskontów lub podmiotów zależnych.

Teraz, w trakcie kampanii, o tym zapisie przypomniał sobie Morawiecki. „Rozmawiałem dzisiaj z przedsiębiorcami, w jaki sposób zapewnić konkurencyjność na polskim rynku, na którym również są aktywne wielkie, zazwyczaj zagraniczne, sieci. Jeden z przedsiębiorców przypomniał o niezwykle ważnym przepisie, który mogę stąd, z tego miejsca tutaj powiedzieć, że będziemy nie tylko starali się jak najlepiej wyegzekwować, ale może nawet wzmocnić. Otóż jeżeli sieci dyskontowe lub supermarkety prezentują na swoich półkach artykuły rolne lub inne artykuły, to mogą prezentować tylko 20 proc. tych artykułów pod swoją własną marką” – mówił cytowany przez portal wiadomościhandlowe.pl szef rządu warszawskiego.

Jest to kolejny tego typu przekaz w tej kampanii PiS-u. Trzecim z „ośmiu konkretów” formacji rządzącej jest bowiem program „lokalna półka”. Zakłada on obowiązek oferowania w marketach minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych, mięsa i pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców.

Nie trudno jednak zauważyć, że pomysł PiS-u najbardziej uderzy w Polaków. Produkty marki własnej są bowiem zazwyczaj tańsze od odpowiedników w innych markach, co przy galopującej inflacji niewątpliwie skłania obywateli do częstszego sięgania właśnie po nie. Jeśli PiS po wyborach utrzyma władzę i rzeczywiście będzie chciał realizować swoje obietnice, wówczas część takich towarów będzie musiała zniknąć z półek w dyskontach.

Autorstwo: MMC
Na podstawie: Gazeta.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Kazma 17.09.2023 13:33

    Najbardziej mnie irytuje już od dawna praktyka marketów polegająca na nie podawaniu nazwy i adresu producenta szczególnie artykułów spożywczych. Umieszczanie tych podstawowych informacji na opakowaniach powinno być obowiązkiem sprzedawców, sklepów.

  2. Dandi1981 17.09.2023 18:07

    Producenta? Ostatnio to ciezko o date waznosci na wszystkim co sprzedaja , robia co chca.

  3. kufel10 18.09.2023 05:25

    Przestaną jeść to g*wno zbierane łopatami po niemaszkowych magazynach i zaczną kupować polskie, to może poprawi się ich stan zdrowia i zmniejszy śmiertelnosć? Te nowotwory to od czego są? Od “konfliktu z matką” jak twierdzi NGM ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.