Monachium rezygnuje z „jazdy na gapę”, bo jest „rasistowska”

Opublikowano: 11.07.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1225

Z pojazdów transportu miejskiego w niemieckim Monachium zniknęło sformułowanie potępiające „jazdę na gapę”. Określające je niemieckie słowo „schwarzfahren” miało mieć „rasistowskie” konotacje, dlatego obecnie plakaty w pojazdach komunikacji wzywają jedynie do „uczciwego jeżdżenia jak najdłużej”.

https://www.youtube.com/watch?v=UVj0UbczR-U

Zarząd monachijskiego transportu miejskiego zdecydował, że w podlegających mu pojazdach nie pojawi się już sformułowanie „schwarzfahren”, które w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza „jazdę na czarno”. Nowe plakaty znajdujące się w komunikacji nie grożą już pasażerom „60 euro kary za jazdę na gapę”, lecz wzywają do „uczciwego jeżdżenia jak najdłużej”.

Rzecznik monachijskiej firmy transportowej powiedział w rozmowie z tabloidem „Bild”, że słowo „schwarzfahren” zostało usunięte z powodu wprowadzania „bardziej nowoczesnej komunikacji”. Wcześniej organizacje pozarządowe krytykowały wspomniane sformułowanie, bo „jak wiele terminów i pojęć w języku niemieckim ma rasowe i ideologiczne konotacje”.

Ze stanowiskiem dyżurnych „antyrasistów” nie zgadzają się jednak językoznawcy cytowani przez media. Twierdzą oni, że wyrażenie „schwarzfahren” tak naprawdę wywodzi się z języka jidysz i oznacza biednych ludzi, których nie stać na bilet, a nie osoby czarnoskóre.

Na podstawie: Jungefreiheit.de, Bild.de
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.