Młodzi Polacy skręcili w lewo

Opublikowano: 09.02.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2409

Najnowsze badanie CBOS-u wskazuje na radykalną zmianę nastrojów politycznych wśród młodzieży. Największa w historii pomiarów liczba osób w wieku od 18 do 24 lat deklaruje więc poglądy lewicowe. Dodatkowo tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ich odsetek zwiększył się blisko dwukrotnie.

Sporządzony przez CBOS wykres ilustruje zmianę w poglądach młodych Polaków na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. W latach 1990-1991 odsetek młodzieży deklarującej swoją lewicowość zmniejszył się o blisko połowę z 29 do 14 pkt. proc. Od tamtego czasu wskaźnik ten stale się zmniejszał, tylko w latach 1994-1995 i 2000-2001 zyskując szczyt popularności rzędu 25 proc.

Tak naprawdę przez ostatnich trzydzieści lat stale ubywało Polaków w wieku 18-24 lat deklarujących lewicowe poglądy. Na ogół w dorocznym badaniu tylko 10-15 proc. młodzieży przyznawała się do sympatii z tym nurtem politycznym. Niewielki wzrost można było zaobserwować ponownie w 2017 roku. Wówczas odsetek ten wyniósł około 17 proc.

Od tamtego czasu stale jednak rośnie. W najnowszym sondażu wyniósł już 30 proc., co oznacza dwukrotny wzrost w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Ośrodek badań opinii publicznej zauważa, że to najwyższy odsetek od początku ankiety. Pierwszy raz od 20 lat liczba młodych deklarujących lewicowe poglądy jest większa od opowiadających się za prawicą. Swoje prawicowe sympatie deklaruje tylko 27 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat.

Sam odsetek prawicowców wśród młodych Polaków nigdy znacząco się nie zmieniał. W 2017 roku osiągnął on apogeum. Wówczas przywiązanie do tego nurtu politycznego deklarowało 32 pkt. proc. ankietowanych. Warto podkreślić, że latach 2019-2020 odsetek zwolenników prawicy wśród 18-24-latków wzrósł z 23 do wspomnianych już 27 pkt. proc.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. 3steta 10.02.2021 10:56

    W wyborach parlamentarnych 2019 osoby (18–29 lat) głosowały na PiS 26%, KO 24%, Konfederacja 20% ,Lewica 18 %. Także generalnie 42 % Lewica+KO i 46% Pis+Konfederacja(źródło:https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1928140,1,jak-glosowali-mlodzi-i-starsi-miasto-i-wies.read) Także jeśli chodzi o czyny-,głosowanie to wychodzi,że osoby młode są generalnie pół na pół podzielone. Z źródła:https://now.tufts.edu/articles/young-voters-were-crucial-biden-s-win , wynika,że 61% osób w wieku 18-29 głosowało na Bidena podczas gdy na Trumpa 36%. Także w Polsce jest więcej osób w wieku 18-29 popierających prawicę niż w USA. I zapewne będzie coraz więcej gdy Pis wygra kolejne wybory i z Polski zrobi Węgry jeśli chodzi o sytuację mediów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.