Mleko syntetyczne może zrewolucjonizować branżę mleczarską

Opublikowano: 01.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1598

Światowy przemysł mleczarski się zmienia, ponieważ takie są oczekiwania ideologów klimatycznych. Powstaje nowy świat w którym jedzenie mięsa mamy zastąpić jedzeniem robaków, ewentualnie sztucznymi wydrukami 3D z fabryk sztucznego mięsa. Okazuje się, że na celowniku „ekologów” stała się też produkcja nabiału. Również w tym obszarze rozpoczęła się dziwna konkurencja ze strony alternatywnych produktów żywnościowych niezwierzęcych, w tym tak zwane mleko syntetyczne.

Mleko syntetyczne nie wymaga użycia krów ani innych zwierząt. Może mieć taki sam skład biochemiczny jak mleko zwierzęce, ale jest hodowane przy użyciu nowej technologii biotechnologicznej znanej jako „fermentacja precyzyjna”, która wytwarza biomasę z komórek.

Ponad 80 procent światowej populacji regularnie spożywa produkty mleczne. Ostatnio coraz częściej pojawiają się głosy wzywające do odejścia od systemów żywności pochodzenia zwierzęcego w kierunku bardziej zrównoważonych form produkcji żywności. Syntetyczne produkty mleczne oferują mleko bez takich problemów, jak emisje metanu czy dobrostan zwierząt. Musi jednak przezwyciężyć wiele wyzwań i pułapek, aby stać się uczciwą, zrównoważoną i realną alternatywą dla mleka zwierzęcego.

Mleko roślinne, a w przyszłości mleko syntetyczne, w przeciwieństwie do mięsa syntetycznego, które nie może się równać złożonością i konsystencją z mięsem zwierzęcym, ma rzekomo taki sam smak, wygląd i wrażenia smakowe jak zwykłe produkty mleczne. Mleko syntetyczne to nie fantazja – już istnieje. Na przykład w Stanach Zjednoczonych firma Perfect Day dostarcza wolne od zwierząt białko pochodzące z mikroflory, które jest następnie wykorzystywane do produkcji lodów, białka w proszku i mleka.

W Australii start-up Eden Brew opracowuje mleko syntetyczne w Werribee w stanie Wiktoria. Firma skierowana jest do konsumentów, którzy są coraz bardziej zaniepokojeni zmianami klimatycznymi, a w szczególności metanem emitowanym przez krowy mleczne. Proces wytwórczy zaczyna się od drożdży i wykorzystuje „fermentację precyzyjną” do wytworzenia tych samych białek, które znajdują się w mleku krowim. Białka te nadają mleku wiele jego kluczowych właściwości i przyczyniają się do jego kremowej konsystencji i pienistości. Minerały, cukry, tłuszcze i aromaty są dodawane do bazy białkowej, aby stworzyć produkt końcowy.

Również w Australii, All G Foods zebrało 25 milionów dolarów, aby przyspieszyć produkcję swojego mleka syntetycznego. W ciągu siedmiu lat firma chce, aby jej mleko syntetyczne stało się tańsze niż krowie.Jeśli przemysł mleka syntetycznego może osiągnąć ten cel, jakim jest ogólne obniżenie kosztów, to potencjał zakłóceń z teo powodu w przemyśle mleczarskim jest bardzo wysoki. Może to zmusić ludzkość do dalszego odejścia od tradycyjnej hodowli zwierząt i przejścia do radykalnie odmiennych systemów żywnościowych.

Zdjęcie: Couleur (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Collega 01.09.2022 15:19

    Chcą przejść na sztuczne mleko bo krowy wydzielają metan jako gaz cieplarniany, ale zastąpią to fermentacją, która produkuje CO2 będący (podobno) gorszym gazem cieplarnianym.
    Jak zwykle mają nas za idiotów.

  2. Szwęda 01.09.2022 15:39

    To nie rewolucja, tylko unicestwienie branży!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.