Kuba podjęła decyzję ws. małżeństw jednopłciowych

Opublikowano: 27.09.2022 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1216

Około dwie trzecie biorących udział w referendum zagłosowało za zatwierdzeniem reform w nowym kodeksie rodzinnym, które oprócz wprowadzenia tzw. małżeństw osób tej samej płci, pozwolą również na ciąże zastępcze tzw. surogatki i da parom homoseksualnym prawo do adopcji dzieci. Jednak wśród członków grup religijnych oraz osób określających się jako konserwatyści, odsetek popierających zmiany był bardzo niski.

BBC informując o wynikach głosowania stwierdza, że ma to być wielki moment dla Kuby i przypomina, że w latach 1960. i 1970. homoseksualiści byli rzekomo prześladowani i wysyłani do obozów pracy. Niedzielne referendum dotyczyło nowego Kodeksu Rodzinnego – 100-stronicowego dokumentu, który miał ponad 24 wersje robocze i nad którym spędzono godziny debaty na spotkaniach z lokalnymi społecznościami Kuby.

Rząd Kuby poparł zmianę prawa i przeprowadził ogólnokrajową kampanię wzywającą ludzi do jej zatwierdzenia w drodze referendum. Przemawiając podczas głosowania w niedzielę, prezydent kraju, Miguel Diaz-Canel, powiedział, że spodziewa się, iż większość społeczeństwa zagłosuje na „tak” i że nowy kodeks odzwierciedla różnorodność ludzi, rodzin i przekonań.

Według agencji informacyjnej AFP, wstępne wyniki głosowania podane w poniedziałek wskazują na zmiany w kubańskim społeczeństwie. 66 proc. podliczonych głosów wskazało dotychczas na poparcie dla reformy, jak przekazała podczas występu w telewizji państwowej przewodnicząca rady wyborczej Alina Balseiro. Kubańskie prawo wymagała przekroczenia 50 proc. głosów, aby poddawana pod głosowanie kwestia została przyjęta.

Jednak wiele grup społecznych na Kubie nadal sprzeciwia się zaproponowanej reformie. W skład przeciwników zmian wchodzą przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, w tym kościoły ewangelickie i katolickie oraz inni nie religijni konserwatyści. Część opozycji prowadziła również kampanię na rzecz głosowania na „nie”, wzywając Kubańczyków do skorzystania z wyjątkowej okazji, by doprowadzić komunistyczny rząd do porażki w sondażach. Niektórzy działacze antyrządowi uważają referendum za próbę poprawy wizerunku państwa w zakresie praw człowieka po brutalnym stłumieniu wszelkich form sprzeciwu w ostatnich latach.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: BBC.com, DoRzeczy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.