Komunikatory internetowe mogą być niebezpieczne

Opublikowano: 29.10.2020 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2929

Programiści Tommy Misk i Talal Hadż Bakri powiedzieli, że popularne komunikatory internetowe mogą być niebezpieczne ze względu na prostą funkcję wbudowaną w prawie każdą aplikację.

W poście na blogu Tommy’ego Miska eksperci zwrócili uwagę użytkowników na zagrożenia związane z podglądem linków. Takie podglądy zwykle pokazują miniaturę i krótki opis strony lub pliku na pasku powiadomień.

Według ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa niebezpieczeństwo polega na tym, że aplikacje często same „otwierają” łącze, aby pokazać podgląd. W przypadku wysłania pliku przez cyberprzestępców takie automatyczne działania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, aż do wycieku adresu IP lub ustalenia lokalizacji użytkownika smartfona, na którym zainstalowany jest komunikator.

Według ustaleń ekspertów użytkownicy Facebooka i Instagrama są najmniej chronieni, ponieważ aplikacje te pobierają pliki dowolnego rozmiaru, a także uruchamiają wszelkie kody JavaScript, które mogą zostać napisane przez atakujących. Jak zauważył Misk, programiści zgłosili problem do Facebooka, ale przedstawiciele sieci społecznościowej powiedzieli, że wszystko działa tak, jak powinno.

Eksperci wyróżnili TikTok, WeChat, Signal i Threema wśród najbezpieczniejszych aplikacji, ponieważ ustawienia tych sieci społecznościowych pozwalają użytkownikowi wyłączyć funkcję przeglądania linków. Ponadto WhatsApp i iMessage również uznano za stosunkowo bezpieczne.

Eksperci odradzali między innymi wysyłanie ważnych dokumentów (takich jak np. dokumentacja medyczna, faktury czy umowy) za pośrednictwem komunikatorów internetowych, aby uniknąć ryzyka, że trafią na serwery osób trzecich.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. j3w 29.10.2020 14:15

    Nic dziwnego, że przedstawiciel Facebook ogłasza takie stanowisko. Przerobienie tego na formę bezpieczną podniosło by znacząco koszty utrzymania infrastruktury oraz wiązałoby się z opłaceniem implementacji rozwiązania.

  2. realista 29.10.2020 14:59

    cyt.:”programiści zgłosili problem do Facebooka, ale przedstawiciele sieci społecznościowej powiedzieli, że wszystko działa tak, jak powinno.”

    HAHAHAHA…
    no ba! działa jak powinno! co jeszcze chcecie wiedzieć? :DDD….. …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.