Komórki macierzyste przekształcono w komórki płuc

Opublikowano: 06.12.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 693

Po raz pierwszy naukowcom udało się przekształcić ludzkie komórki macierzyste w funkcjonujące komórki płuc i dróg oddechowych. Osiągnięcie zespołu z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbii ma spore znaczenie dla modelowania chorób płuc, skryningu leków, badania rozwoju ludzkich płuc czy uzyskiwania tkanki do przeszczepu.

“Obecnie wreszcie umiemy uzyskiwać komórki płuc i dróg oddechowych. To bardzo istotne, bo prognozy dla transplantacji płuc są szczególnie niedobre. Choć do jakichkolwiek zastosowań klinicznych jeszcze daleko, możemy zacząć myśleć o wykonywaniu autologicznych przeszczepów […]” – podkreśla dr Hans-Willem Snoeck.

Punktem wyjścia dla najnowszego studium było odkrycie przez Snoecka w 2011 r. zestawu czynników chemicznych, które mogą przekształcać ludzkie pierwotne komórki zarodkowe (ES) lub indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS) w endodermę jelita pierwotnego przedniego (z niej powstają zawiązki tchawicy i płuc). Ostatnio Amerykanom udało się odkryć nowe czynniki, dzięki którym można dokończyć transformację ES lub iPS w funkcjonujące komórki ludzkiego nabłonka płucnego. W uzyskanych komórkach dochodziło do ekspresji markerów co najmniej 6 typów komórek nabłonka płuc i dróg oddechowych, zwłaszcza komórek nabłonkowych typu II, które biorą udział w naprawie płuc po uszkodzeniu, a także wytwarzają substancję regulującą napięcie powierzchniowe (surfaktant), wydzielając ją do wyściółki pęcherzyków.

“W dłuższej perspektywie mamy nadzieję wykorzystać tę technologię do wykonania przeszczepu autologicznego płuc. […] Po pobraniu płuca od dawcy z narządu usuwano by wszystkie komórki, pozostawiając tylko rusztowanie. [W dalszym etapie] szczepiono by je nowymi komórkami […] płuc pacjenta. W ten sposób można by uniknąć problemów z odrzuceniem organu.”

Autor: Anna Błońska
Na podstawie: Columbia University Medical Center
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.