Kolumbia i Panama dołączają do amerykańskich FTA

Opublikowano: 20.10.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 585

12 października amerykański kongres zaaprobował utworzenie FTA (Free Trade Area) m.in. z Kolumbią i Panamą (trzecim krajem była Korea Południowa). Tym samym zakończone zostały wieloletnie negocjacje z tymi krajami – choć teoretycznie może je jeszcze zawetować prezydent, a do pełnej implementacji jeszcze będzie trzeba trochę poczekać.

Choć Demokraci i Republikanie głosowali wspólnie za przyjęciem FTA (66-33 w przypadku Kolumbii i 77-22 w przypadku Panamy), to specjaliści, związki zawodowe i część społeczeństw wszystkich zainteresowanych krajów wyraża słuszne skądinąd obawy związane z projektem.

Panama:

– Według danych i prognoz opracowanych przez służby amerykańskie głównym beneficjentem strefy wolnego handlu będą USA, podczas gdy pewne sektory gospodarki panamskiej odczują boleśnie jej negatywne efekty.

– Obecnie 27% importu Panamy pochodzi z USA i są to praktycznie tylko dobra konsumpcyjne i produkty rolnicze. Po ratyfikacji FTA zniesione zostaną cła na 87% wszystkich towarów amerykańskich eksportowanych do Panamy (a na pozostałe 13% będę stopniowo znoszone w ciągu kolejnych 10 lat). Niemal pewne jest, iż uderzy to silnie w panamskie rolnictwo i przemysł przetwórczy, które do tej pory utrzymywane były w dobrym stanie tylko dzięki wysokim cłom: od 15 do 273% (co sprawiało, że dotąd import amerykańskich towarów był stosunkowo niski).

– Nie tylko amerykańskie produkty pojawią się w Panamie, ale również amerykańskie maszyny rolnicze, a także amerykańscy giganci rolniczy w stylu Cargill, Monsanto czy Tyson, które a) będą mogły oferować niższą cenę niż panamskie przedsiębiorstwa/rolnicy; b) w efekcie zmuszą niewielkich panamskich farmerów do zmiany miejsca pracy powodując tym samym znaczne zmiany w społeczno-gospodarczym systemie tego kraju; c) najprawdopodobniej przejmą wiele panamskich dotąd przedsiębiorstw.

– FTA otwiera również panamski sektor finansowy i usługowy na ekspansję amerykańskich korporacji.

– Panama tymczasem może liczyć praktycznie jedynie na zyski z eksportu artykułów rolniczych do USA, obciążenia na które również zostaną zniesione.

Kolumbia:

– W przypadku Kolumbii w grę wchodzą w większym lub mniejszym stopniu te same argumenty, co w przypadku Panamy. Dodatkowo jednak podkreślane są jeszcze m.in. prawa człowieka, prawa członków związków zawodowych, a w przypadku społeczeństwa amerykańskiego – możliwy outsourcing pracy z USA do Kolumbii.

– Kolumbia od lat posiada – zasłużenie – image kraju o dość ponurym rejestrze łamania praw człowieka. Dotyczy to również w dużej mierze związkowców, którzy są porywania i/lub giną zdecydowanie zbyt często, państwo zaś robi bardzo niewiele, aby temu zapobiec i ukarać winnych tych zbrodni (tylko 6% wszystkich odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka względem związkowców w Kolumbii zostało skazanych).

– Wśród innych kwestii problemowych wymienia się również bardzo niską konkurencyjność Kolumbii (i możliwe negatywne skutki z tym związane) oraz słabo rozbudowaną infrastrukturę.

FTA przynajmniej w teorii są dobrym rozwiązaniem. Sztuka polega na tym, aby wprowadzać je między gotowymi do tego partnerami, na takich warunkach, aby obydwie strony odniosły porównywalne zyski, w sposób odpowiedzialny i przemyślany. Może się bowiem okazać, że krótkofalowe skutki okażą się tak negatywne dla jednej lub obu ze stron, iż przesłonią potencjalne długofalowe zyski.

Opracowanie: Marcin Maroszek
Źródło: Ameryka Łacińska


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Question 21.10.2011 09:32

    Wyzysku słabszego ciąg dalszy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.