Kłopoty polskiej szkoły na Litwie

Opublikowano: 26.12.2019 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1597

Jedyna szkoła z polskim językiem nauczania w rejonie święciańskim na Litwie może wkrótce zniknąć. Władze chcą ją połączyć ze szkołą litewską, co de facto oznacza koniec polskiej szkoły.

Jak informuje Polskie Radio, gimnazjum Żejmiana, jedyna w w rejonie święciańskim polska szkoła, obchodzi w tym roku prawdopodobnie swoje ostatnie Święta. Jesienią władze regionalne poinformowały, że podjęto decyzję o połączeniu polskiego gimnazjum z Podbrodzia z litewską szkolą. Decyzję uzasadniano względami finansowymi, potem pojawiły się też argumenty o potrzebie podniesienia jakości nauczania.

Wicedyrektor szkoły Anna Łastowska mówi, że szkoła nie zna dokładnych powodów tej decyzji. Szkoła ma obecnie 367 uczniów i w razie połączenia jej z inną placówką trudno mówić o oszczędnościach, bo ta liczba się nie zmniejszy.

Szkoła planuje po Nowym Roku przeprowadzenie akcji protestacyjnych w obronie placówki. „Musimy się śpieszyć, bo reorganizacja została zapowiedziana na kwiecień” – mówi wicedyrektor szkoły. Przeciwko planowanemu połączeniu szkół zebrano ponad 500 podpisów, które dołączono do pism, skierowanych w sprawie placówki do 16 instytucji na Litwie i w Polsce. List trafił m in. do prezydentów, premierów i parlamentów obu krajów.

W Podbrodziu Polacy stanowią aż 44 proc. mieszkańców, cały rejon święciański jest rejonem wielonarodowym.

Według prezesa Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Józefa Kwiatkowskiego, sytuacja w Podbrodziu to proces „cichej litwinizacji”. Jak dodaje, likwidacja polskich szkół miała już miejsce w innych rejonach – na kowieńszczyźnie i w rejonie szyrwinckim.

„Przeżywamy renesans w stosunkach polsko-litewskich, ale nie rzutuje to na sytuację polskiej mniejszości na Litwie” – uważa Kwiatkowski. „Na wysokich szczeblach mówi się o strategicznym partnerstwie w dziedzinie obronności, współpracy energetycznej, o wspólnym zagrożeniu ze strony Rosji, a tym czasem władze rejonowe zamykają polską szkołę” – powiedział Józef Kwiatkowski.

Pod koniec listopada prezydent Andrzej Duda złożył wizytę na Litwie, gdzie spotkał się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Prezydent Duda wraz z małżonką przyjechali na Litwę, aby wziąć udział w pochówku przywódców Powstania Styczniowego cmentarzu na Rossie w Wilnie. Prezydent poinformował, że tematem jego rozmów z prezydentem Litwy były m in. wspólne inwestycje, współpraca energetyczna i militarna, kwestie bezpieczeństwa a także sytuacja na Ukrainie. Przywódcy rozmawiali także o o relacjach między krajami.

Mówiąc o relacjach polsko-litewskich prezydent zaznaczył, że między krajami panuje „atmosfera relacji”. „Uroczystość, która odbędzie się jutro, pokazuje, że relacje polsko-litewskie są takie jakie nie były od bardzo, bardzo, bardzo dawna” – podkreślił prezydent. Prezydent powiedział, że na spotkaniu z litewskim przywódcą była poruszana sytuacja polskiej mniejszości na Litwie oraz litewskiej w Polsce. Prezydent wyraził nadzieję, że „stopniowo uda się osiągnąć porozumienie” w kwestiach edukacji i wychowania młodzieży.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.