Jakie są twoje prawa i co może policja?

Opublikowano: 04.04.2020 | Kategorie: Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 921

W związku z pandemią koronawirusa znaleźliśmy się w nadzwyczajnej sytuacji. W celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby potrzebujemy solidarności i zachowania ścisłych zasad bezpieczeństwa w oparciu o rekomendacje naukowców i Światowej Organizacji Zdrowia. Jednak ta wyjątkowa sytuacja nie może być pretekstem do łamania zasad demokratycznego państwa prawa. A tym właśnie jest ograniczanie praw obywateli i obywatelek za pomocą rozporządzeń. To sprzeczne z Konstytucją!

Ograniczanie naszych praw w taki sposób, jak to obecnie obserwujemy, może odbywać się dopiero w ramach jednego z trzech stanów nadzwyczajnych (w tym przypadku – stanu klęski żywiołowej). Niemniej ponieważ w najbliższych dniach mamy szansę częściej niż dotychczas spotkać na ulicach funkcjonariuszy Policji czy Żandarmerii Wojskowej, warto pamiętać o podstawowych prawach przysługujących im, jak i nam, podczas wykonywania czynności służbowych.

Pamiętajmy, że policjanci w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka.

Funkcjonariusz ma prawo m.in.:

– sprawdzić Twoją tożsamość, prosząc o dowód osobisty lub paszport; jeżeli nie masz takiego dokumentu, funkcjonariusz może Cię zidentyfikować na podstawie oświadczenia ustnego;

– zapytać, w jakim celu przemieszczasz się i jeżeli uzna, że Twoje przemieszczanie się nie mieści się w wyjątkach z rozporządzenia (droga do pracy, zakupy etc.), może wszcząć postępowanie i m.in. dokonać oceny czy np. wyjście po zakup alkoholu stanowi zaspokajanie ważnych potrzeb życiowych;

– sprawdzić, czy nie jesteś osobą objętą kwarantanną, czy poruszasz się w odpowiedniej odległości od innych ludzi (2 m), czy nie przebywasz w przestrzeni, w której jest to zabronione (np. park miejski czy bulwary), czy nie przebywasz w grupie większej niż 2 osoby – w każdym z tych przypadków funkcjonariusz będzie ustalać Twoją tożsamość;

– zatrzymać Cię, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw i np.: zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się – zdarza się to też, gdy są wątpliwości dot. Twoich danych osobowych;

– sprawdzić czy masz ukończone 18 lat; jeżeli nie, to podejmie działania zmierzające do doprowadzenia Cię do domu (a konsekwencje samodzielnego przebywania małoletniego na ulicy, np. w postaci grzywny, spadają na rodziców lub opiekunów prawnych);

– dokonać kontroli osobistej, w tym przeszukania bagaży, w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego.

Jeżeli funkcjonariusz stwierdzi naruszenie któregoś z ograniczeń, narażasz się na następujące konsekwencje:

– możesz dostać mandat (max 500 zł) na podstawie art. 54 „Kodeksu wykroczeń.” Jeżeli jednak czujesz się niewinny, nie zgadzasz się z interpretacją policjanta lub wysokością mandatu, sugerujemy odmowę przyjęcia mandatu (po złożeniu podpisu odwołanie w zasadzie już nie przysługuje). Jeżeli skorzystasz z tego uprawnienia, sprawa trafi do sądu, który w postępowaniu oceni punkt widzenia policji.

– możesz dostać grzywnę (5-30 tys. zł w zależności od oceny organów) w postępowaniu administracyjnym. Policjant nie nałoży jej bezpośrednio, ale zbierze materiał dowodowy dla organów sanitarnych, które wydadzą decyzję. Taka grzywna ma rygor natychmiastowej wykonalności, tj. musisz ją zapłacić w ciągu 7 dni od otrzymania decyzji. Dopiero po zapłaceniu, możesz odwoływać się do właściwego ministra, a dopiero po odrzuceniu skargi złożyć skargę do sądu administracyjnego.

Jednocześnie funkcjonariusz NIE MA prawa do:

– naruszania naszej godności, np. polecenia przeszukania osobistego w miejscu publicznym (a na komisariacie kontrolę osobistą musi przeprowadzać funkcjonariusz tej samej płci, co Ty);

– bezpodstawnego zatrzymania, np. bez uzasadnienia przedłużając czas ustalania tożsamości i weryfikacji danych osobowych;

– korzystania ze środków przymusu bezpośredniego bez powodu;

Jeżeli poczujesz, że Twoje prawa zostały naruszone, oprócz odmowy przyjęcia mandatu możesz poszukać pomocy adwokata lub zwrócić się o pomoc do biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Niektóre czynności możesz zaskarżyć składając zażalenie

– do prokuratury, np. na legitymowanie;

– do sądu, np. na zatrzymanie czy przeszukanie, domagając się zbadania legalności, zasadności czy prawidłowości przeprowadzenia takich czynności.

Wszelkie zgromadzone materiały czy obecność świadka mogą być dla Ciebie pomocne w ewentualnym postępowaniu. Masz też prawo rejestrować przebieg czynności np. nagrywając telefonem komórkowym, taki materiał sąd może włączyć do materiału dowodowego.

Źródło: Greenpeace.org


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. beth 04.04.2020 19:04

    odkrywanie matrixa do pozanania i przekazywania dalej

    https://vk.com/pollechicki

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.