Izraelscy rabinowie przeciwko Eurowizji

Opublikowano: 16.05.2019 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 40

Organizacja „Eurowizji” w Tel-Awiwie hańbi święty dla Żydów dzień szabatu. Z takim oświadczeniem wystąpili ortodoksyjni rabinowie Izraela – podaje The Times of Israel. Choć finał konkursu rozpocznie się po zachodzie słońca w sobotę, próby i przygotowania do niego zaczną się już rano zmuszając niektórych Izraelczyków do pracy, czego kategorycznie zabraniają religijne normy.

Organizatorzy imprezy zebrali się, żeby „publicznie i wyzywająco zhańbić święty szabat” – czytamy w piśmie, podpisanym przez religijnych przywódców Chaima Kaniewskiego i Gershona Edelsteina.

Rabinowie oświadczyli także, że takie zhańbienie zagraża pobytowi Żydów na Ziemi Świętej. Przywódcy duchowi wezwali wiernych do zebrania się w piątek w synagogach na masowe modlitwy o przebaczenie i ochronę boską.

Jak podaje “Jerusalem Post”, na oświadczenie rabinów zareagował premier Izraela Binjamin Netanjahu, który podkreślił, że rząd nie zamierzał przyczyniać się do zhańbienia szabatu, i że Eurowizja jest konkursem międzynarodowym, w związku z czym większość uczestników to cudzoziemcy.

Początkowo konkurs piosenki planowano przeprowadzić w Jerozolimie, ostatecznie jednak zdecydowano o przeniesieniu go do Tel-Awiwu ze względów religijnych. Normy religijne w judaizmie nakazują pełną rezygnację z pracy na czas od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. Tego dnia wierni odwiedzają synagogi i przestrzegają innych tradycyjnych rytuałów.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 odbywa się w dniach 14-18 maja w Tel-Awiwie. Polska odpadła z konkursu. Zespół Tulia wystąpił w pierwszym półfinale Eurowizja 2019 z piosenką „Fire of Love (Pali się)”. Dziewczyny zrobiły dobre wrażenie swoim mocnym wokalem. Na scenie pojawiły się w zjawiskowych strojach inspirowanych polskim folklorem. Ale reprezentantkom nie udało się awansować do finału. Drugi półfinał odbędzie się 16 maja, a finał – 18 maja.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o