Izraelscy rabinowie przeciwko Eurowizji

Opublikowano: 16.05.2019 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 535

Organizacja „Eurowizji” w Tel-Awiwie hańbi święty dla Żydów dzień szabatu. Z takim oświadczeniem wystąpili ortodoksyjni rabinowie Izraela – podaje The Times of Israel. Choć finał konkursu rozpocznie się po zachodzie słońca w sobotę, próby i przygotowania do niego zaczną się już rano zmuszając niektórych Izraelczyków do pracy, czego kategorycznie zabraniają religijne normy.

Organizatorzy imprezy zebrali się, żeby „publicznie i wyzywająco zhańbić święty szabat” – czytamy w piśmie, podpisanym przez religijnych przywódców Chaima Kaniewskiego i Gershona Edelsteina.

Rabinowie oświadczyli także, że takie zhańbienie zagraża pobytowi Żydów na Ziemi Świętej. Przywódcy duchowi wezwali wiernych do zebrania się w piątek w synagogach na masowe modlitwy o przebaczenie i ochronę boską.

Jak podaje “Jerusalem Post”, na oświadczenie rabinów zareagował premier Izraela Binjamin Netanjahu, który podkreślił, że rząd nie zamierzał przyczyniać się do zhańbienia szabatu, i że Eurowizja jest konkursem międzynarodowym, w związku z czym większość uczestników to cudzoziemcy.

Początkowo konkurs piosenki planowano przeprowadzić w Jerozolimie, ostatecznie jednak zdecydowano o przeniesieniu go do Tel-Awiwu ze względów religijnych. Normy religijne w judaizmie nakazują pełną rezygnację z pracy na czas od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. Tego dnia wierni odwiedzają synagogi i przestrzegają innych tradycyjnych rytuałów.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 odbywa się w dniach 14-18 maja w Tel-Awiwie. Polska odpadła z konkursu. Zespół Tulia wystąpił w pierwszym półfinale Eurowizja 2019 z piosenką „Fire of Love (Pali się)”. Dziewczyny zrobiły dobre wrażenie swoim mocnym wokalem. Na scenie pojawiły się w zjawiskowych strojach inspirowanych polskim folklorem. Ale reprezentantkom nie udało się awansować do finału. Drugi półfinał odbędzie się 16 maja, a finał – 18 maja.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.