Piosenka Izraela na Eurowizję została zdyskwalifikowana

Opublikowano: 07.03.2024 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1832

Kontrowersje wokół udziału Izraela w Eurowizji 2024 zdominowały dyskusje przed konkursem muzycznym, który ma odbyć się w Malmö, Szwecja. Eurowizja, uznawana za jedno z największych wydarzeń muzycznych na świecie, znalazła się w centrum międzynarodowej debaty dotyczącej granic apolityczności, etyki i odpowiedzialności organizatorów oraz uczestników.

Izrael, będący członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU) od 1973 roku i czterokrotnym zwycięzcą konkursu, spotkał się z falą krytyki oraz wezwań do wykluczenia z powodu trwającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Ponad 1000 szwedzkich artystów, w tym znane międzynarodowe gwiazdy, podpisało list otwarty oskarżający Izrael o „rażące zbrodnie wojenne” i wzywający do jego wykluczenia z konkursu. Apel ten znalazł odzwierciedlenie w innych krajach, a aktywiści propalestyńscy domagają się podobnych działań.

Kontrowersje nasiliły się wokół utworu „October Rain”, który miał reprezentować Izrael. Piosenka ta wywołała dyskusje ze względu na możliwe odniesienia do ataków Hamasu z 7 października, co mogłoby naruszać zasady konkursu zabraniające zawierania treści politycznych. EBU badała tekst piosenki pod kątem potencjalnych naruszeń, a izraelska Korporacja Nadawcza (Kan) oświadczyła, że nie zamierza zmieniać ani tekstu piosenki, ani samej piosenki, nawet jeśli oznaczałoby to wykluczenie Izraela z tegorocznego konkursu.

W obliczu rosnących apeli o wykluczenie Izraela, EBU podtrzymała swoje stanowisko, że Eurowizja powinna pozostać wydarzeniem niepolitycznym, jednoczącym publiczność na całym świecie poprzez muzykę. Izrael ma czas do 11 marca na przedstawienie utworu, który spełnia zasady konkursu.

Dyskusja na temat uczestnictwa Izraela w Eurowizji 2024 rzuca światło na złożoność relacji między muzyką a polityką oraz na wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się organizatorzy wydarzeń kulturalnych o globalnym zasięgu. W kontekście wcześniejszego wykluczenia Rosji z konkursu, z powodu jej inwazji na Ukrainę, sytuacja ta podkreśla kwestie spójności i wartości reprezentowanych przez Eurowizję.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.