ISS przygotowana na przyjęcie prywatnych pojazdów pasażerskich

Opublikowano: 23.08.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 369

Dwoje astronautów NASA podczas 6-godzinnego pobytu na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dostosowało dok używany w przeszłości przez promy kosmiczne do potrzeb pojazdów prywatnych firm, którymi już wkrótce amerykańscy astronauci będą latać na ISS. Od 2011 roku, kiedy na emeryturę odesłano ostatnio prom kosmiczny, Stany Zjednoczone wysyłają swoich astronautów korzystając z rosyjskich usług. Za jedną osobę muszą płacić ponad 70 milionów USD. W przyszłym roku ma się to zmienić.

Dowódca stacji Jeff Williams i inżynier lotu Kate Rubins zainstalowali przy doku specjalny adapter, dzięki któremu do Stacji będą mogły dokować załogowe pojazdy rozwijane przez Space Exploration Technologies i Boeinga. Początkowo planowano, że pierwszy z dwóch nowych adapterów dokujących zostanie zamontowany już w 2015 roku, jednak urządzenie uległo zniszczeniu podczas nieudanego startu rakiety towarowej firmy SpaceX. Instalacja drugiego adaptera jest przewidziana na rok 2018. Williams i Rubin zainstalowali już kabel, który będzie potrzebny do umocowania drugiego adaptera.

Boeing ma nadzieję, że pierwszy załogowy lot kapsuły CST-100 Starliner na ISS odbędzie się w 2018 roku. Z kolei SpaceX planuje rozpoczęcie w roku 2017 pierwszych testów załogowej kapsuły Dragon.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Reuters.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o