Kosmos niszczy kości i zmienia ich strukturę

Opublikowano: 04.07.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1920

Autorzy nowej pracy zeskanowali nadgarstki i kostki siedemnastu astronautów przed, w trakcie i po ich pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i doszli do rozczarowujących wniosków. W rezultacie astronauci stracili tyle tkanki kostnej, ile zniknęłoby w ciągu kilku dekad życia na Ziemi, powiedział współautor badania Stephen Boyd z Canadian University of Calgary i dyrektor McCaig Bone and Joint Health Institute.

Naukowcy odkryli, że u dziewięciu astronautów gęstość kości piszczelowej nie powróciła w pełni nawet po roku na Ziemi i nadal brakowało im odpowiednika około dziesięciu lat masy kostnej. Astronauci, którzy wykonywali najdłuższe misje, tj. od czterech do siedmiu miesięcy, wracali do zdrowia najwolniej.

Boyd powiedział, że jest to duży problem dla przyszłych misji na Marsa, w których astronauci mogą spędzić lata w kosmosie. Symulacja przeprowadzona w 2020 roku przewidywała, że podczas trzyletniego lotu kosmicznego na Marsa 33% astronautów będzie zagrożonych osteoporozą.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”, pokazało również, jak lot kosmiczny zmienia strukturę samych kości. Kości ludzkie w tym stanie przypominają konstrukcję Wieży Eiffla, z której wyciągnięto kilka metalowych prętów łączących. „A kiedy wracamy na Ziemię, cała struktura jest zagęszczona, ale nie pojawiają się nowe pręty” – powiedział.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Venom 09.07.2022 22:05

    Nie sprawdzili jednej rzeczy ,zanurzenia w wodzie

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.