Zobaczyć Marsa i umrzeć

Opublikowano: 03.01.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2256

Dawka promieniowania dopuszczalna w trakcie pracy zawodowej pozwala astronautom lecieć na Marsa tylko raz w życiu lub spędzić w sumie 4 lata na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK), powiedział szef Działu Bezpieczeństwa Radiologicznego Załogowych Lotów Kosmicznych Instytutu Problemów Biomedycznych Rosyjskiej Akademii Nauk Wiaczesław Szurszakow.

„Można lecieć na Marsa tylko raz w życiu” – powiedział rosyjski ekspert.

Według naukowca dawka promieniowania otrzymana przez astronautę zależy od wielu czynników, w tym od fazy cyklu aktywności słonecznej, ochrony statku, dostępności schronienia przed promieniowaniem i lokalnej obrony.

„Jeśli wziąć średnią, astronauta podczas lotu na Marsa otrzyma około 1 siwertytu, to znaczy otrzyma całą dawkę akceptowalną w ciągu całej pracy zawodowej. Ale zastrzegę, biorąc pod uwagę nowoczesne technologie kosmiczne i nie biorąc pod uwagę niejasnego do końca wpływu na zdrowie ciężkich naładowanych cząstek” – dodał. W związku z tym Szurszakow zastanawia się: kogo wysłać na Marsa? „Jeśli nowicjusza, to on natychmiast pochłonie dawkę dopuszczalną za życia. Jeśli doświadczonego, przekroczy dawkę dopuszczalną, co skróci jego życie o kilka lat” – wyjaśnił.

Naukowiec powiedział również, że przez całe życie astronauta może spędzić na MSK nie więcej niż 4 lata. „Biorąc pod uwagę możliwe rozbłyski słoneczne, loty nad brazylijską anomalią magnetyczną i naziemne procedury rentgenowskie, astronauta może pozostać na MSK łącznie nie dłużej niż 4 lata (około 1460 dni – red.)” – powiedział.

Rekord całkowitego czasu lotów kosmicznych należy do rosyjskiego kosmonauty Giennadija Padałka, który spędził 878 dni na orbicie.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Krokodylowy
Użytkownik
Krokodylowy

Czyli przyszłość pierwszych oficjalnych kolonizatorów Marsa będzie jak w “Pamięci absolutnej” z 1990 roku.