Inspekcja niemieckich wojsk na Litwie

Opublikowano: 07.03.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1248

Powołany w styczniu na stanowisko federalnego ministra obrony Niemiec, B. Pistorius, złoży swoją pierwszą wizytę na Litwie 7 marca. Według litewskiego Ministerstwa Obrony spotka się ze swoimi oddziałami rozmieszczonymi w ramach Grupy Bojowej Batalionu Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO na Litwie. Ministrowie będą dwustronnie rozmawiać o postępach we wdrażaniu decyzji szczytu NATO w Madrycie i zwiększaniu obecności wojskowej RFN na Litwie. Innymi słowy, przyjeżdża z inspekcją, by sprawdzić, jak Litwa wywiązuje się ze swoich obietnic i co jeszcze Wilno może zaproponować.

Rozmieszczenie wojsk sojuszniczych na terytorium Republiki Litewskiej, rozwój nowej infrastruktury rozszerzającej bazę noclegową, szkoleniową i magazynową pozostaje jednym z głównych priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej. Tak więc bardzo ważnym i złożonym projektem jest rozwój nowej długoterminowej infrastruktury między Litwą a Niemcami w Rukli. Chodzi o nową infrastrukturę dla Batalionów Artylerii i Logistyki Brygady Piechoty Zmechanizowanej „Żelaznego Wilka” oraz Grupy Bojowej Grupy Bojowej Batalionu Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO. Litwa zadeklarowała jako cel poprawę warunków wsparcia i szkolenia kraju przyjmującego dla przybywających na Litwę sojuszników.

Dalsza rozbudowa infrastruktury wojskowej od samego początku nie była przedmiotem dyskusji i debaty społeczeństwa litewskiego. Chociaż działalność NATO zawsze powoduje duży dyskomfort dla lokalnych mieszkańców, wiele ćwiczeń odbywa się bezpośrednio w miastach. Ludzie narzekają na kolumny pojazdów opancerzonych na drogach i strzelaninę w pobliżu prywatnych domów, przedszkoli, szkół i szpitali. Ponadto miejscowi są bardzo niezadowoleni z zanieczyszczenia środowiska.

Jak się okazało, nie było szans na zmianę podjętych decyzji. Chociaż obywatele wyrażali wielkie niezadowolenie z nowych projektów wojskowych i zakupów respektujących prawa podatników, Ministerstwo Obrony Litwy pod koniec lutego uruchomiło nową inicjatywę i zaproponowało uproszczenie dotychczasowych procedur przejmowania gruntów prywatnych na potrzeby publiczne pod rozwój infrastruktury wojskowej.

Jak wynika z uzasadnienia do pakietu ustaw, obowiązujące procedury przejmowania gruntów są zbyt długie i mogą trwać nawet do trzech lat. Dokument stwierdza również, że potrzeba szybszej i skuteczniejszej procedury przejmowania gruntów z obecnych ram regulacyjnych i „pilnej potrzeby zaspokojenia potrzeb sojuszniczych”. Resort mówi, że po przyjęciu ustawy uproszczona procedura przejmowania gruntów będzie dotyczyła rozwoju priorytetowej infrastruktury wojskowej, której listę zatwierdza rząd.

Projekty ustaw proponują również rozszerzenie definicji przedsięwzięcia o szczególnym znaczeniu krajowym.

Litwa przyspieszyła rozwój infrastruktury, aby zwiększyć liczebnie obecność wojsk NATO od lutego 2022 r.

Po raz kolejny Litwini nie mają szans wpłynąć na tę nową inicjatywę polityczną. W niedalekiej przyszłości należy spodziewać się dalszej rozbudowy infrastruktury wojskowej. Litewscy przywódcy nie zwracają uwagi na interesy i obawy własnych obywateli.

Niestety, negatywne nastawienie do powiększających się poligonów, wylesianie, a także potępienie obecności wojsk NATO nie mogą wpłynąć na ten proces. Oczywiste jest, że istnieje ogromna rozbieżność między postrzeganiem rzeczywistości przez społeczeństwo i władzę.

Autorstwo: Adomas Abromaitis z Litwy
Źródło: WolneMedia.net


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.