Grecja zapłaci 50 tysięcy euro za stosowanie szariatu

Opublikowano: 23.06.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 887

Rząd grecki zapłaci 50 tysięcy euro odszkodowania za stosowanie przepisów szariatu wobec swojej obywatelki, zdecydował Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Decyzję na korzyść powódki, wdowy Chatitze Molla Sali, Trybunał wydał już w 2018 roku, obecnie zdecydował o wysokości odszkodowania.

Zmarły mąż, muzułmanin, zapisał notarialnie żonie Chatitze Molla Sali cały swój majątek, w tym mieszkanie i fabrykę. Testament został jednak podważony przez jego dwie siostry, które argumentowały, że ponieważ był muzułmaninem, zgodnie z szariatem trzy czwarte majątku powinny przypaść im, a nie wdowie. Sądy niższych instancji orzekły na korzyść wdowy, ale sąd apelacyjny uznał roszczenia sióstr, powołując się na traktaty zawarte w 1920 i 1923 między Grecją a Turcją i skierował sprawę do muftiego (muzułmańskiego prawnika). Zdecydowano w nich, że sprawy cywilne około 100-tysięcznej zbiorowości greckich muzułmanów będą rozstrzygane przez muftiego.

Chatitze Molla Sali wniosła w 2014 roku apelację do Trybunału w Strasburgu, uznając, że przepisy greckie ją dyskryminują, bo gdyby mąż nie był muzułmaninem, otrzymałaby cały spadek. Trybunał całkowicie zgodził się z jej argumentacją, uznając, że sądy greckie, stosując szariat, naruszają Europejską Konwencję Praw Człowieka. „Grecja jest jedynym krajem europejskim, który stosuje przepisy szariatu wobec części swoich obywateli wbrew ich woli” – stwierdził Trybunał.

W efekcie sprawy wytoczonej przez Chatitze Molla Sali, greckie przepisy zostały zmienione. W styczniu 2018 grecki parlament uchwalił ustawę, zgodnie z którą prawo greckie ma pierwszeństwo przed szariatem we wszystkich przypadkach. Sprawy spadków, małżeństw i rozwodów mogą być rozpatrywane przez muftiego tylko jeśli zgodzą się na to wszystkie zainteresowane strony.

Autorstwo: (g)
Na podstawie: CorthouseNews.com
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o